عنوان کتاب: چرا ببخشیم؟

نویسنده: جان کریستف آرنولد

خشم یکی از اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین احساسات انسانی است، ولی با پیدایش جوامع مدرن و حاکمیت قانون و دموکراسی، حل و فصل مسائل مربوط به این احساس همیشه و برای همه چالشی بزرگ است، زیرا بیان و اعمال خشم به شکل ابتدایی در چنین جوامعی ممکن و صحیح نیست. بخشش دری به صلح و شادی است. بخشش با عدالت فرق دارد، وقتی کسی را به خاطر اشتباه یا آسیب عمدی می‌بخشیم، باز هم او را مقصر می‌دانیم، ولی به جای سرزنش کردن و طعنه زدن، سعی می‌کنیم او را ببخشیم و روابطمان را با فردی که مقصر می‌دانیم بازسازی می‌کنیم. نویسنده در این کتاب، که قسمت عمده آن به صورت داستان‌های مرتبط با بخشش است به ارائه راه‌حل‌های غلبه بر خصومت و خشم از راه بخشش پرداخته است.

بخشش دری به صلح و شادی است. این در کوتاه و تنگ است و بدون خم شدن نمی‌توانید از آن رد شوید. یافتن بخشش سخت است و ممکن است زمان زیادی ببرد ولی در نهایت می‌توان آن را پیدا نمود. مردان و زنان این کتاب آن را کشف کرده‌اند. با خواندن این داستانها، شما نیز ممکن است در بخشش را پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که اگر روزی در این شرایط قرار گرفتید، فقط شما می‌توانید آن را باز کنید.

همیشه گفتن راحت‌تر از عمل کردن است و خاطرات تلخی که در کتاب چرا ببخشیم ذکر شده، شاهد این مدعاست. بنابراین بهره‌گیری از این مطالب در زندگی نیاز به کوشش و تلاش دارد.

فهرست مطالب

درباره‌ی نویسنده
مقدمه‌ی مترجم
مقدمه‌ی نویسنده
سرطان کینه‌توزی
به معجزه اعتقاد داشته باشید
چرخه کینه را بشکنید
برای کسی که شما را آزار داده، دعا کنید
بخشش و عدالت
رفتار محبت‌آمیز
وقتی آشتی غیرممکن است
بخشش در زندگی روزمره
بخشش و زندگی زناشویی
بخشیدن والدین
سرزنش خداوند
خودمان را ببخشیم
پذیرش مسئولیت
قدم یا سفر
سخن آخر

گردآوری شده در مجله بیستک