عنوان کتاب: ۱۲ قانون زندگی؛ نوشدارویی برای بی‌نظمی

نویسنده: جردن پیترسون

جردن پیترسون در کتاب ۱۲ قانون زندگی؛ نوشدارویی برای بی‌نظمی، با دیدگاهی کاملا متفاوت نسبت به داستان‌های اساطیری، تاریخ، علم، روانشناسی و تجربیات کاری خودش و با بهره‌گیری از مطالعات وسیعش در انواع رشته‌های مختلف، می‌کوشد، چگونه زندگی کردن را به ما بیاموزد.

کتاب ۱۲ قانون زندگی، جزو مطرح‌ترین کتاب‌های منتشر شده در سال ۲۰۱۸ است و از زمان انتشار، همواره در لیست پرفروش‌ترین‌های نیویرک تایمز، آمازون و… بوده است.

هر کس در دنیای مدرن امروز چه چیزی را باید بداند؟

روان‌شناس مشهور جُردن بی. پیترسون برای پاسخ به این سؤال که از مشکل‌ترین سؤالات زندگی است، به طور اختصاصی حقایق به دست آمده‌­ی تاریخی را با نتایج جذابِ تحقیقات پیشرفته علمی ادغام می‌کند.

دکتر پیترسون در این اثر با زبانی طنز، شگفت ‌آور و آموزنده به ما می‌گوید که چه سرنوشت تلخی در انتظار آنهایی است که بیش از حد انتقاد می‌کنند، چرا هر وقت گربه‌ای را در خیابان می‌بینید، همیشه باید نوازشش کنید، چرا مصریان باستان مقامی را می‌پرستیدند تا عشق فراوان خود را به والاترینِ خدایان ابراز کنند و وقتی مردم خشمگین، متکبر و کینه­ جو می‌شوند، در چه مسیرهای هراس ­انگیزی پا می‌گذارند.

دکتر پیترسون در این کتاب، در تمام این وادی‌ها سفر می‌کند و نظم،آشوب، آزادی، ماجراجویی و مسئولیت را مورد بحث قرار می‌دهد و در نهایت حکمت دنیا را در ۱۲ قانون عملی و ژرف برای زندگی خلاصه می‌کند. کتابِ «۱۲ قانون زندگی» چیزهای عادی و مدرنِ علم، ایمان و طبیعت انسان را در هم می‌کوبد و در عین حال ذهن و روح خوانندگانش را دگرگون و بزرگ می‌کند.

این ۱۲ قانون به ما کمک می‌کنند تا درست زندگی کنیم، بتوانیم وزنِ خودآگاهی خودمان را تحمل کنیم. بتوانیم دانش و‌ آگاهی از شکنندگی، ضعف و مرگ خودمان را تحمل کنیم، بدون این که احساس غم، خشم، حسادت و یا میل به انتقام ، تخریب و نابودی داشته باشیم.

فهرست مطالب

مقدمه مترجمین
پیشگفتار
مقدمه
قانون ۱: صاف بایستید و شانه‌هایتان را عقب بدهید
قانون ۲: با خودتان مانند کسی رفتار کنید که گویی مسئول کمک کردن به او هستید
قانون ۳: با افرادی دوست شوید که بهترین‌ها را برایتان می‌خواهند
قانون ۴: خودتان را با کسی که دیروز بودید مقایسه کنید، نه با کس دیگری که امروز هست
قانون ۵: اجازه ندهید فرزندان‌تان کاری کنند که از آن‌ها متنفر شوید
قانون ۶: قبل از آنکه از دنیا انتقاد کنید، رفتار خودتان را اصلاح کنید
قانون ۷: آن چیزی را دنبال کنید که هدفمند باشد (نه آن چیزی که مصلحت‌آمیز است)
قانون ۸: راست‌گو باشید – یا حداقل دروغ نگویید
قانون ۹: تصور کنید طرف مقابل‌تان ممکن است چیزی را بداند که شما نمی‌دانید
قانون ۱۰: در گفتار خود دقیق باشید
قانون ۱۱: وقتی بچه‌ها اسکیت سواری می‌کنند، مزاحم‌شان نشوید
قانون ۱۲: وقتی به گربه‌ای در خیابان برمی‌خورید، نوازشش کنید
قطعه‌ی آخر: با این قلم نوری جدیدم چه می‌توانم بکنم؟

 

 

گردآوری شده در مجله بیستک