گاهی نیز یک سازمان دارای اهداف بلند مدت و یا فرایندهای محرمانه ایست که باعث می شود بر بستر اختصاصی خود نسبت به ثبت اطلاعات و یا انجام عملیات اقدام نماید و با اینکار مزیت رقابتی خاصی برای خود ایجاد نماید.

تولید نرم افزار سفارشی بسیار پیچیده، و هزینه بر است. برای تولید نرم افزار سفارشی باید برآوردهای لازم برای کارفرما انجام شود و کارفرما با توجه به این برآورد نسبت به تصمیم گیری در مورد تولید نرم افزار اقدام نماید.هریک از نرم افزارهای موجود با توجه به زمینه تخصصی نرم افزار دارای مزایا و معایبی هستند و همیشه با نرم افزار های موجود در بازار، بصورت کامل تمام نیاز های سازمان برطرف نمی شود. هر کسب و کار به فراخور کسب و کار و اهداف سازمانی اش ممکن است به نرم افزار سفارشی نیاز داشته باشد.

دستیابی به نرم افزارهای کارا و با کیفیت مناسب و پاسخگوی همه نیازهای موجود، برخلاف ظاهر ساده آن، کاری پیچیده است. تولید نرم افزار فرآیندی است که در صورت عدم رعایت استانداردهای مهندسی نرم افزار ، نه تنها از مسیر اصلی خود که دستیابی به یک نرم افزار کارآمد جهت مدیریت امور در نظر گرفته شده می باشد، دور می شویم ، بلکه مشکلات مجموعه ، نسبت به حالت سنتی، گاهی تا چندین برابر افزایش می یابد. از طرفی نگهداری نرم افزار که همواره یکی از مهمترین خدماتی است که باید به مشتری ارائه شود، به سختی انجام شده و در پاره ای از مواقع غیر ممکن می شود.تحلیل و طراحی دقیق و مبتنی بر بررسی نیازهای مشتری اولین گام و مهمترین گام در فرآند تولید و توسعه نرم افزار می باشد. این تحلیل و طراحی باید بگونه ای انجام شود که نیازهایی که مشتری به علل مختلف از قبیل عدم آشنایی با سیستم های نرم افزاری با آنها برخورد نداشته است و تولید کننده نرم افزار به علت عدم آشنایی با فرآیند کاری مشتری شناختی نسبت به آن نداشته است، به راحتی ، در طی زمانی کوتاه و با هزینه کم قابل تعبیه در سیستم باشد.انتخاب بستر مناسب جهت تولید نرم افزار یکی دیگر از گامهای اساسی در تولید نرم افزار می باشد. انتخاب زبانهای برنامه نویسی مناسب و به روز، تکنیکهای پیشرفته ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات ، نوع پایگاه داده ای مورد استفاده در تولید و … همگی از عوامل تاثیر گذار در محصول تولید شده می باشند.نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که تولید نرم افزار مناسب و هماهنگ با نیازهای کاربر، نیازمند حضور کارفرما در تمامی مراحل تحلیل، طراحی و بهره برداری از سیستم است. در اینفوگرافی زیر به نرم افزار سفارشی می پردازیم.

 

توسعه نرم افزارهای سفارشی