بیت‌کوین یک واحد پول مجازی است که بر مبنای نظریات اقتصادی لیبرتارینی میلتون فریدمن شکل گرفته است. پایه‌گزار این واحد پولی یک هکر ژاپنی است که تا کنون ناشناخته مانده است. سیستم پیچیده امنیتی که در پشت این واحد پولی و ساز و کار آن قرار دارد باعث شده که هیچ‌کس، حتی خود هکر ژاپنی قادر به دخل و تصرف در آن نباشند. به همین دلیل هیچ کنترلی بر روی میزان تولید یا عدم تولید این واحد پولی وجود ندارد. میلیتون فریدمن، نظریه پرداز اقتصادی معتقد است که تنها در صورتی می‌توان به یک بازار آزاد واقعی رسید که هیچ قدرتی نتواند دخل و تصرفی در حجم ورود پول به بازار داشته باشد. بدین صورت بر اساس سیستمی که به طور خودکار بر مبنای وضعیت اقتصادی بازار خودش را تنظیم می‌کند می‌توان به یک نظم خودانگیخته اقتصادی رسید.

استخراج بیت کوین در واقع نوعی پروسه وریفای (تایید) اطلاعات است که تحت دو مرحله هش پیچیده SHA256 صورت می پذیرد. هدف آن فراهم آوردن امنیت تراکنش های بیت کوین و اعتبار سنجی ان و تامین امنیت لازم برای کل شبکه بیت کوین است.

بنابراین مفهوم پایه ماینینگ بیت کوین این است که یک قسمت کوچکی از هر بلاک که شامل داده رندوم بی معنی هست وجود دارد و ماینرهای بیت کوین، تمام داده ها رو از بلاک فعلی برداشه، دسته رندوم را با هم مخلوط کرده و هش کلی آن را محاسبه می کنند. درست مثل تکه های پازل که  از کنار هم قرار گرفتن آنها تصویر قابل درکی به جود می آید.

به خاطر داشته باشین که همانطور که بازیابی هش ها آسان است، پیش بینی آنها غیر ممکن و به نظر می رسد عملکرد آنها کاملا تصادفیست، بنا براین برای ماینر پیش بینی اینکه کدام مجموعه داده رندوم, چه هشی تولید میکند غیر ممکن می باشد. ماینر فقط باید مجموعه رو تغییر بده تا به نتیجه ای که به دنبالش است، برسد.

وقتی ماینر ها یک سری داده رندوم را پیدا کنند که با هش کوچکتری ایجاد میشوند که توسط Difficulty (دشواری محاسباتی) تعیید شده, این بلاک و هش همراهی کننده آنرا به بیت کوین ارسال میکنند. وقتی شبکه درستیه راه حل رو تایید کرد، به ماینر تعدادی بیت کوین پاداش داده می شود.

روشهای استخراج بیت کوین

۱- نصب کیف پول بیت کوین  ۲- سخت افزار استخراج بیت کوین را تهیه کنید  ۳- نرم افزار استخراج بیت کوین رایگان را دانلود کنید. ۴- به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید.

در اینفوگرافی زیر استخراج بیت کوین توضیح داده شده است.