هیچ کس هرگز طرح و برنامه ای را برای شکست خوردن ، چاق شدن ، تنبلی یا احمق بودن ننوشته است. وقتی هیچ برنامه ای برای خودتان ندارید این اتفاقات می افتند! – لری وینگ

قبل از اینکه یک نمونه از برنامه قدرتمند توسعه شخصی را با شما به اشتراک بگذارم ، می خواهم که شما به طور کامل درک کنید که چرا داشتن یک برنامه توسعه شخصی مهم است.

چرا به یک برنامه توسعه شخصی نیاز دارید؟

آیا تا به حال در تعطیلات بدون برنامه ریزی  پیش رفته اید؟

من این کار را کردم و به جای داشتن یک سفر پرماجرا و خوب ، دچار ناامیدی شدم زیرا نیاز داشتم که در طول سفر همه چیز را برنامه ریزی کنم. لذت بردن از سفر بسیار دشوار است اگر دائماً باید به این فکر کنید که باید در کجا بخوابید ، چه چیزی بخورید و به کجا بروید. مسافرت بسیار آسانتر است وقتی حداقل تصویری بزرگ از کلیت آن داشته باشید و ایده ای راجع به جایی که می خواهید بروید ، و همچنین یک برنامه اساسی از کارهایی که می خواهید انجام دهید.  اگر نقشه مفصل تری داشته باشید حتی از این هم ساده تر خواهد شد.

در مورد سفر زندگی نیز همه این موارد صادق است. بسیاری از مردم فقط زندگی خود را با برنامه ریزی های اندک یا جزئی مدیریت می کنند ، بنابراین جای تعجب نیست که آن ها سرخورده شوند و یا از خود بپرسند “چگونه شد که در اینجا به بن بست رسیدم ؟” به همین دلیل تهیه یک برنامه از قبل مهم است. جیم روون گفت: به نظر من جالب است که بیشتر مردم تعطیلات خود را با دقت بیشتری نسبت به سایر زندگی خود برنامه ریزی می کنند. شاید به این دلیل است که فرار از مسئولیت همواره آسانتر از ایجاد تغییر است. اگر از قبل  به امور زندگیتان فکر نمی کنید و هرگز برنامه ریزی نمی کنید ، به راحتی ممکن است عصبانی ، ناامید و از زندگی خود ناراضی شوید. مزایای بسیاری برای داشتن یک برنامه توسعه شخصی وجود دارد.

اگر تاکنون احساس کرده اید که در مسیر زندگی گم شده اید ، می توانید به برنامه خود نگاه کنید و به خود یادآوری کنید که می خواهید به کجا بروید. یک برنامه توسعه شخصی راهنمای شما برای زندگی است! با “توسعه” آینده خود ، شما می توانید کنترل بهتری در زندگی خود داشته باشید و در این راه تصمیمات بهتری خواهید گرفت. اگر راننده هستید و می خواهید سفر خود را دلنشین تر کنید ، باید بدانید که کجا می روید و چگونه به آنجا خواهید رسید. آمادگی خوب باعث می شود خطاهایی که در سفر شما اتفاق نمی افتد ، کاهش یابد. در مورد یک برنامه توسعه شخصی نیز همین طور است – این امکان را افزایش می دهد که زندگی شما در یک مسیر درست طی شود. اگر ایده داشتن یک برنامه توسعه شخصی را دوست دارید ، احتمالاً از خود می پرسید: “از کجا شروع کنیم؟”

— بنابراین ، از کجا شروع کنیم؟

یک برنامه توسعه شخصی به شما کمک می کند تا تفکر خود را بسازید. ما دائماً در ذهن خود برنامه ریزی و تفکر می کنیم ، اما خیلی اوقات جزئیات مهم را از دست می دهیم و برای تحقق آن برنامه یک استراتژی واقع گرایانه ایجاد نمی کنیم. به همین دلیل بسیاری از “برنامه ها” فقط در رویاهای ما باقی می مانند. یک برنامه توسعه شخصی فرایندی است که شامل این موارد است: تعریف آنچه برای شما مهم است ، و آنچه می خواهید به دست بیاورید ، چه نقاط قوت دیگری در حال حاضر وجود دارد که به شما در دستیابی به اهداف خود کمک می کند و آنچه برای بهبود و پیشرفت با زمان لازم دارید.

هنگامی که شما در حال توسعه یا طراحی چیز جدید هستید ، معمولاً این کار یک شبه تمام نمی شود. به همین دلیل باید آمادگی داشته باشید که هر برنامه مهم قبل از تحقق آن زمان می برد. برای آسانتر کردن کارها ، ایده خوبی است که یک الگوی برنامه توسعه شخصی داشته باشید.

— الگوی برنامه توسعه شخصی

من این الگوی برنامه شخصی را برای کمک به شما در ساختن تفکر و ایجاد یک برنامه استراتژیک برای دستیابی به اهداف شخصی طراحی کرده ام. اگر می خواهید به هر چیز مهمی برسید ، برای تهیه یک برنامه تفصیلی ، باید وقت بگذارید. در هنگام تهیه یک برنامه توسعه شخصی موارد مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در اینجا ۹ مرحله وجود دارد که می تواند به شما در ایجاد یک برنامه توسعه شخصی خوب کمک کند:

  •  اهداف خود را تعیین کنید
  •  اولویت بندی کنید
  •  مهلت تعیین کنید
  •  نقاط قوت خود را بشناسید
  •  فرصتها و تهدیدها را بشناسید
  • مهارت های جدید را توسعه دهید
  •  اقدام به عمل نمایید
  •  پشتیبانی لازم را دریافت نمایید
  •  پیشرفت خود را اندازه گیری کنید
  •  اهداف خود را تعریف کنید

چه چیزی برای شما مهم است؟ کدام مهارت های جدید را می خواهید به دست آورید؟ کدام دستاوردها شما را خوشحال تر می کند؟ آیا رویاهای غیرقابل تحقق دارید که اکنون آماده انجام آن هستید؟ آیا می خواهید به مرحله بعدی کار خود برسید؟ آیا می خواهید شغل بهتری کسب کنید؟ اولین قدم تعریف اهدافی است که برای شما بسیار مهم است. این می تواند چیزی باشد که مربوط به حرفه شما باشد ، یا چیزی باشد که می تواند زندگی شخصی شما را غنی نموده یا بهبود بخشد (مانند کاهش وزن ، شروع یک سرگرمی / فعالیت جدید یا یادگیری یک زبان جدید).

مرحله ۱: بین پنج تا ده هدف را برای دستیابی به آن بنویسید.

اولویت بندی کنید

از بین تمام اهدافی که نوشته اید ، مهمترین کدام یک است؟ این هدف اصلی شماست که نقطه تمرکز شما خواهد بود. شاید شما می خواهید تغییر شغلی را انتخاب نمایید یا می خواهید به یک فرم بدنی خوب برسید یا مهارت های جدیدی به دست آورید. آیا مهارت های قابل انتقال (مهارت هایی که می توانید به بخش های مختلف زندگی منتقل شود) وجود دارد که برای موفقیت شما مهم است؟ به عنوان مثال ، اگر مهارت صحبت کردن را بهبود ببخشید ، نتیجه می تواند اعتماد به نفس بیشتر ، روابط بهتر و ارتباط با دیگران و حتی موفقیت در تجارت (مثلاً مذاکرات موفق تر و فروش بیشتر) باشد.

هدف از یک برنامه توسعه شخصی کمک به شما در گسترش دانش خود ، توسعه مهارت های جدید یا بهبود بخش های مهم زندگی است.

 مرحله دوم: نگاهی به لیست خود بیندازید و یک هدف را انتخاب کنید که مهمترین آن برای شما باشد و ابتدا روی آن کار کنید.

اگر هدفی دارید اما نمی دانید چه زمانی می خواهید به آن دست یابید ، احتمالاً هرگز این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین اگر قصد دارید در مدت زمان بسیار کوتاهی به موفقیت در یک پروژه بزرگ برسید ، احتمالاً چنین اتفاقی نخواهد افتاد. هنگام برنامه ریزی ، باید واقع بین باشید ، قاطع باشید و فرضیات خوب را به موقع انجام دهید. به جای گفتن “من می خواهم روزی میلیونر شوم” ، بهتر است امسال برنامه ای برای دو برابر کردن درآمد خود تهیه کنید.

چه مدت طول خواهد کشید تا شما به هدف خود برسید؟

وقتی یک بازه زمانی واقعی برای هدف خود داشته باشید ، مهم است که متعهد شوید که واقعاً آن را انجام خواهید داد. در مورد آن جدی باشید. اگر شما کسی نیستید که برنامه خود را جدی می گیرد ، هیچ کس دیگری هم  آن را جدی نخواهد گرفت. به جای توجه به مشکلات و موانعی که ممکن است اتفاق بیفتد ، به این فکر کنید که هنگام انجام این کار چه احساسی خواهید داشت. همچنین می توانید تعریف کنید که چگونه می توانید در هنگام رسیدن به هدف به خودتان پاداش دهید.

مرحله ۳: مهلت تعیین کنید.

نقاط قوت خود را درک کنید هر کس در جهان در انجام چیزی خوب است و در بعضی زمینه های خاص مهارت ها و قدرت های بالایی دارد. حتی اگر خواننده ، بازیگر یا هنرمند با استعدادی هم نیستید ، هنوز می توانید یک والد خوب ، شنونده عالی یا یک فرد دلسوز باشید.

نقاط قوت شما چیست؟

اگر در مورد جواب مطمئن نیستید ، از دوستان و خانواده خود بپرسید. از آن ها بپرسید “به نظر شما بزرگترین نقاط قوت من چیست؟” شاید از جواب آن ها شگفت زده شوید. نقاط قوت کلیدی شما چیزی است که شما را منحصر به فرد و خاص می کند. هیچ کس نمی تواند این را از شما بگیرد. این مهم است که اعتماد به نفس شما برگرفته از نقاط قوت خود آگاهانه تان باشد. آیا شما یک فرد منظم ، صبور ، با پشتکار ، برون گرا ، باهوش ، شجاع ، سریع یادگیرنده ، با استعداد ، و با ذکاوت هستید …؟

مرحله ۴: پس از فهمیدن نقاط قوت خود ، یادداشت کنید که کدام یک از این نقاط قوت می تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند.

فرصت ها و تهدیدها را بشناسید. رفتارها و عادت های فعلی شما می تواند شما را برای دستیابی به هدف خود پشتیبانی کند و یا از شما پشتیبانی لازم را  نکند. کدام یک از عادات یا اقدامات شما تهدیدی برای رسیدن به هدف شماست؟ این مواردی است که  باید متوقف شوند. به عنوان مثال ، اگر هدف شما رسیدن به  طول عمر ۱۰۰ ساله است ، پس باید سیگار کشیدن را متوقف کنید ، خرید مواد غذایی ناسالم را متوقف کنید ، از نگرانی در مورد چیزها و سایر رفتار های آسیب زا دست بردارید. حداقل ۵ موردی را که متعهد شده اید بنویسید ، تا متوقف شوند. از طرف دیگر ، اقدامات جدیدی وجود دارد که فرصتی برای شما برای دستیابی به اهداف بسیار ساده تر میسر می کند. برای شروع کار چه کارهایی می توانید انتخاب کنید که به شما در رسیدن به هدف تان کمک می کند؟ اگر می خواهید پول بیشتری پس انداز کنید ، به عنوان مثال می توانید با مدیریت پول خود را شروع کنید ، می توانید شروع به نوشتن هزینه های خود کنید ، می توانید با تلاش برای صرف  هزینه کمتر شروع کنید و غیره. پس پنج موردی را که متعهد شده اید با آن ها شروع به انجام کار کنید ، بنویسید

مهارتهای جدید را توسعه دهید

یک برنامه توسعه شخصی ، طرحی برای چگونگی رسیدن از نقطه است که اکنون در آن هستید به سوی نقطه ای که می خواهید در آن باشید. اگر می خواهید چیزی بدست آورید ، باید در عوض چیزی از دست بدهید. به عنوان مثال ، اگر هدف شما این باشد که به مرحله بالاتری در حرفه خود بروید ، باید مهارت های جدید را یاد بگیرید. اگر می خواهید تجارت خود را شروع کنید ، باید در مورد بازاریابی ، فروش ، کارآفرینی ، امور مالی و غیره دانش بسیاری را بیاموزید.

نقل قولی از برایان تریسی:

برای هر آنچه در زندگی می خواهید ، قیمتی را باید بپردازید ، آن هم به طور کامل و پیشاپیش. آنچه را که واقعاً می خواهید تصمیم بگیرید و سپس برای دستیابی به آن قیمتی را که باید بپردازید تعیین کنید. به یاد داشته باشید ، برای دستیابی به کاری که قبلاً هرگز به آن دست نیافته اید – باید کاری را انجام دهید که قبلاً انجام نداده اید. شما باید به شخصی تبدیل شوید که قبلاً هرگز نبوده اید. برای هرچه می خواهید ، باید هزینه ای را بپردازید که از نظر: ایثار ، زمان ، تلاش و انضباط شخصی اندازه گیری می شود. تصمیم بگیرید که هزینه آن چه چیزی است و از امروز پرداخت آن را شروع کنید. به عبارت دیگر ، برای دستیابی به کاری که قبلاً هرگز به آن نرسیده اید ، باید مهارت هایی را که قبلاً نداشته اید پرورش دهید و در اسرع وقت شروع به کار روی آن مهارت ها کنید.

کدام مهارت ها یا دانش شما را در رسیدن به هدف خود یاری خواهد کرد؟

مرحله ششم: لیستی از مهارت های مورد نیاز برای پیشرفت را بنویسید که به شما در رسیدن به هدف کمک می کند.

اقدام به عمل نمایید

اگر می خواهید به یک هدف بزرگ برسید ، اقدامات بسیاری وجود دارد که باید انجام دهید.

مرحله ۷: حداقل ۵ تا کار مهم را که باید در بازه زمانی مشخص خود انجام دهید بنویسید.

دریافت پشتیبانی

چه کسی می تواند به شما در رسیدن به اهداف تان سریعتر کمک کند؟

به عنوان مثال ، اگر می خواهید شغل خود را تغییر دهید ، می توانید با یک مشاور شغلی صحبت کنید. اگر می خواهید وزن کم کنید می توانید مربی بدن سازی داشته باشید. اگر می خواهید امور مالی خود را بهبود بخشید ، می توانید با یک مشاور مالی صحبت کنید …

مرحله هشتم: افرادی را که می توانید در مورد آن ها فکر کنید ، لیست کنید و در رسیدن به هدف خود از آن ها کمک بگیرید.

پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

بهترین انگیزه برای ماندن در مسیر رسیدن به اهداف سنجش پیشرفت شخصی شما است. حتی اگر کمی پیشرفت کرده باشید ، هنوز هم نکته مثبتی است. این مهم است که تشخیص دهید که در حال پیشروی هستید لذا کارهایی را که خوب انجام می دهید بنویسید.  اگر چیزی به آن خوبی که مد نظر شماست پیش نرود ، چه کار دیگری می توانید انجام دهید؟ اگر چیزی به درستی پیش نرود ، به این معنی است که شما باید استراتژی هایی را که استفاده می کنید تغییر دهید یا بهبود ببخشید. با انجام همان کارها ، همان نتایج را کسب خواهید کرد. اگر می خواهید نتایج بهتری داشته باشید ، باید چیزی تغییر دهید.

مرحله ۹: مواردی را که برای بهبود و تعریف استراتژی های جدید تست خواهید کرد ، یادداشت کنید. مسئولیت شما این است که کارها را برای هدف خود عملی کنید.

این الگوی برنامه توسعه شخصی ۹ مرحله ای به شما کمک می کند تا یک برنامه تفصیلی برای رسیدن به هدفی که برای شما مهمتر است ایجاد کنید. شما می توانید از همان قالب برای کار بر روی اهداف مهم دیگر استفاده کنید یا می توانید از یک  نسخه  با الگوی کوتاه استفاده کنید.یک برنامه توسعه شخصی روشی بسیار قدرتمند برای ارزیابی زندگی شما ، تعریف آنچه که واقعاً برای شما مهم است ، و شروع به کار بر روی چیزهایی که بیشترین اهمیت را دارند ، می باشد. اغلب در زندگی ما آنقدر مشغول فعالیت های روزانه خود هستیم که بندرت برای تفکر و برنامه ریزی های مهم وقت داریم. تمریناتی از این دست می تواند به شما کمک کند تا در مورد اهدافی که برای شما مهمتر است با خود شفاف باشید و برای دستیابی به آن ها استراتژی های واقع بینانه ایجاد کنید. من پیشنهاد می کنم هر سال یک برنامه جدید برای توسعه شخصی ایجاد کنید و هیچ زمانی برای انجام این کار بهتر از ماه های اول سال نیست.

منبع: mindofwinner
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی