شبکه‌سازی، انتقال سریع و آسان اطلاعات را مهیا می‌کند. شما معمولاً هر روز در حال شبکه‌سازی هستید.

ارتباطات یا همان شبکه سازی یکی از عوامل مهم در پیش برد اهداف کسب و کار و  زندگی است. شبکه سازی می تواند به رشد و موفقیت ما کمک کرده و انرژی و زمان مورد نیاز برای رسیدن به اهداف و خواسته ها را تا حد زیادی کاهش دهد. در واقع شبکه سازی به معنی ساخت، حفظ و توسعه روابط هست که انتقال سریع و آسان اطلاعات را مهیا می کند.

هر کسب و کاری برای موفقیت خود نیازمند شبکه سازی و ارتباطات است. زمانی که کاری را راه اندازی می کنید، به سرعت متوجه می شوید که هرگز خودتان به تنهایی نمی توانید محصولات خود را تبلیغ کنید و یا به دنبال افراد سودمند برای گرفتن کمک یا مشاوره در کارتان بگردید و اینجا همان جایی است که به اهمیت شبکه سازی پی می برید.

در واقع باید بدانید، زمانی که کارتان را شروع می کنید، موفقیت کسب و کار شما به چیزهایی که می دانید نیست، بلکه به افرادی که می شناسید بستگی دارد. هر چقدر هم در کار و حرفه خود توانمند باشید در صورت نداشتن ارتباطات قوی و گسترده، پول بسیار زیادی را باید برای بازاریابی هدر دهید.

شبکه سازی راهی ارزشمند برای دریافت اطلاعات سودمند در مورد یک شغل، حرفه، بازار فروش محصول، بازار خرید مواد اولیه و… است. شما می توانید با اشخاص مختلف درباره شغلشان و موضوعات مختلفی که به شما برای کمک در رشد و ارتقای کسب و کارتان کمک می کند، صحبت کنید. قطعا در بین این افراد، افرادی هستند که بسیار علاقمند به انتقال اطلاعات و تجربیات شخصی خود به دیگران هستند و از این طریق شما می توانید اطلاعات بسیار سودمندی دریافت کنید.

اینکه در جامعه (فرقی ندارد چه جامعه‌ای – تجاری یا غیرتجاری) بچرخیم و به هرکسی که رسیدیم به او کارت ویزیت بدهیم و از او بخواهیم در شبکه ارتباطی ما قرار بگیرد و تجربیات و ارتباطات‌اش را با ما به اشتراک بگذارد شبکه‌سازی نیست. سرگرمی است. پرکردن اوقات فراغت است. اتلاف منابع است و دیگر هیچ. به قول دوست عزیزی این کار بیشتر شبکه‌بازی است تا شبکه‌سازی.

شبکه یعنی رابطه با کسانی که حرف‌ها و راهنمایی‌ها و توصیه‌های آنها، بتواند خطای ما را در تصمیم‌گیری و رفتار کاهش دهد.

شبکه یعنی رابطه با کسانی که حاضر باشند در زمان نیاز، منابع خود را (اعم از زمان، انرژی، پول، دانش و تجربه و ارتباط با دیگران)‌ با ما به اشتراک بگذارند.

شبکه‌ی بزرگتر الزاماً به معنای شبکه‌ی قدرتمندتر نیست. برخی اشخاص فکر می کنند هر چه تعداد فالوئرهای اینستاگرام مان و یا تعداد کانکشن های لینکدین مان بیشتر باشد شبکه سازی بهتری انجام داده ایم.

علم شبکه‌سازی