گروه اقتصادی Alipay و هولدینگ Tencent هشدار دادند که طی یک حمله سایبری با استفاده از آپل آیدی های کارمندان به حساب های مشتریان دسترسی پیدا کرده اند و مقدار نامشخص زیادی پول از حساب ها سرقت شده است که این امر نشان از نقص امنیت در پرداخت های بالای دیجیتالی در چین دارد.

Alipay که یکی از بزرگترین بازارهای سرمایه گذاری مالی و پرداختی دیجیتالی را در اختیار دارد در وبلاگ خود نوشته است که این گروه به سیستم های اپل وصل شده اند و در واقع به آن دسترسی یافته اند و در حال ایجاد نقص و ایراد در رده های پایین تر سیستم هستند.  او به همه ی کاربران اپل هشدار داده است که اگر در حال پرداخت دیجیتالی و استفاده از حساب کاربری شان هستند بسیار محتاط باشند تا از بروز مجدد این سرقت جلوگیری شود.

Tencent نیز در گزارش جداگانه ای از سرقت سایبری و جلوگیری از دستیابی به iPhone گفته است.

هر دو کمپانی بزرگ چینی به کاربران خود پیشنهاد داده اند که در هنگام استفاده از کیف پول دیجیتال خود مراحل امنیتی و شناسایی حساب اپل خود را به دقت چک و انجام دهند؛ خصوصا با تعویض مکرر پسورد حساب شان.

اینکه چگونه هکر ها می توانند به اپل آیدی مشتریان دسترسی پیدا کنند اصلا مشخص نیست و اینکه برای مثال این اپل آیدی برای دانلود برنامه هایی مثل موزیک از iTunes و App store استفاده می شود.

مسئولان اپل نیز هنوز پاسخ مشخص و روشنی به تقاضا ها و تماس های تلفنی در این باره ارائه نداده اند. تا زمانی که شرکت اپل این مشکل را برطرف نکرده است، کاربرانی که به اپل آیدی شان متصل می شوند در هر روش پرداختی شامل: Alipay، Wepay یا کارت اعتباری از شر دزدان در امان نیستند و ضربه پذیر هستند. این پست را Alipay در وبلاگش منتشر کرده است.

سرویس های پرداخت دیجیتالی یکی از هدف های اصلی دزدان سایبری شده است ، با توجه به محبوبیت و شهرت زیاد آن در بین مردم جهان. گروه اقتصادی Ant که توسط بیلیونر و سرمایه گذار بزرگ Jack Ma. کنترل و اداره می شود، تخمین میزند که سالیانه حدود بیش از ۱۷ تریلیون دلار از طریق پرداخت آنلاین در چین جابه جا می شود. بسیاری از مشتریان Alipay  و Wepay که کاربران آیفون نیز هستند به محض اینکه به کیف پول دیجیتال خود از طریق اپل آیدی شان وصل می شوند؛ بعد از تنها یکبار دسترسی سارقان آنلاین می توانند مقادیر زیادی از پول را از حساب شان برداشت و به حساب های خارجی انتقال دهند.

Tencen به صورت فعال با شرکت اپل در حال بررسی راه حل های موجود برای هر چه سریع تر رفع کردن این مشکل به وجود آمده هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: bloomberg
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی