ابزارهای هوش تجاری به مجموعه داده‌ها دسترسی دارند و آنرا تحلیل می‌کنند و در نهایت یافته‌های تحلیلی را در گزارش‌ها، داشبردها، گراف‌ها، نمودار‌ها و همچنین نقشه‌ها به نمایش می‌گذارند تا برای کاربران سازمان وضعیت سازمان را به خوبی تحلیل کنند.

ابزارها و پلتفرم‌های هوش تجاری

بسیاری از ابزارها و سیستم عامل‌های اطلاعاتی سلف سرویس فرایند تحلیل را ساده‌تر می‌کنند. این ابزارها دیدن و درک داده‌ها را برای افراد بدون دانش فنی چگونگی پردازش عمیق داده ساده‌تر می‌کنند. پلتفرم‌های هوش تجاری مختلفی برای ایجاد گزارش‌های انبوه، مصور سازی داده، ایجاد داشبردهای شخصی سازی شده برای سطوح چندگانه کاربران وجود دارد. در این میان شرکت‌های مختلفی ابزارهای متنوعی را در حوزه هوش تجاری منتشر کرده‌اند که نرم افزار شرکت مایکروسافت با عنوان Power BI طبق اخرین مقاله منتشر شده توسط گارنتر  در سال ۲۰۲۰ رهبر این نرم افزاها است.

پاور بی آی چیست؟

پاور بی آی (Power BI)  در واقع یکی از نرم افزارهای مطرح در حوزه هوش تجاری است که توسط شرکت مایکروسافت منتشر شده است. قابلیت‌های این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا داده حجیم خود را به راحتی بتوانید تحلیل کنید و نتایج آنرا در اختیار سایر افراد قرار دهید. داده شما می‌تواند در یک فایل اکسل، یا انبار داده‌های آنلاین یا غیر آنلاین باشد. پاور بی آی به شما اجازه می‌دهد به راحتی به داده خود متصل شوید، آنرا به نمایش بگذارید و موارد پراهمیت را در آن کشف کرده و با هر فردی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید.

اجزای پاور بی آی

پاور بی آی شامل اجزای زیر است:

  • نرم افزار مخصوص دستکاپ ویندوز به اسم Power BI Desktop.
  • سرویس آنلاین اس ای ای اس (Software as a Service) به اسم Power BI Service.
  • اپلیکیشن پاور بی آی مخصوص گوشی برای دستگاه های ویندوز، Ios و اندروید.
  • Power BI Report Server با قابلیت انتشار گزارش‌های پاور بی آی در ریپورت سرور تحت سیستم (on-permises) که در پاور بی آی دستکاپ ساخته شده اند.

پاور بی آی چیست

چرا پاور بی آی؟

پاور بی آی با قابلیت‌های متنوعی که دارد مانند یک چتر می ماند که سرویس‌های مختلفی را در بر می‌گیرد:

  • تحت وب بودن پاور بی آی سرویس به شما کمک می‌کند در هر مکان و زمانی به گزارش‌های خود و دیگران دسترسی داشته باشید.
  • ابزار مدل سازی پاور بی آی دسکتاپ به شما کمک می‌کند داده‌های خود را به راحتی به مدلی استاندارد برای گزارش سازی تبدیل کنید.
  • امکان اتصال به دیتا بیس‌های مختلف این امکان را به شما می‌دهد که گزارش‌های به روز از سازمان خود داشته باشید.
  • تنوع ویژوال‌ها در این نرم افزار بسیار بالاست و می‌توانید داده‌های خود را به روش‌های مختلف به نمایش بگذارید.
  • می‌توانید از قابلیت‌های تحلیل داده این نرم افزار استفاده کنید و تحلیل داده را به خود نرم افزار بسپارید.
  • قابلیت ایجاد اتصال به داده‌هایتان در SQL سرور به صورت زنده و غیر زنده  را دارید. همچنین می‌توانید با استفاده از نرم افزار Data Gateway یک کانال امن برای دسترسی به داده‌هایتان داشته باشید.

آموزش هوش تجاری با پاور بی آی

در ابتدا ابزارهای هوش تجاری بیشتر توسط تحلیلگران داده و سایر متخصصین IT که با استفاده از نتایج کوئری‌ها برای کاربران سازمانی گزارش ایجاد می‌کردند استفاده می‌شد. اما رفته رفته تمامی کارمندان در سازمان از پلتفرم‌های هوش تجاری استفاده کردند. با ابزاری مانند پاور بی آی (Power BI) هر فرد می‌تواند گزارش‌ها و داشبوردهای مورد نیاز خود را طراحی و به آسانی ایجاد کند.

 

منبع: دنیای اقتصاد