پرستاری از مشاغل بسیار شریف و مقدس و در عین حال بسیار سخت با ساعات کار طولانی است و هر فردی با هر دین و مسلکی در برابر این شغل خداپسندانه سر تعظیم فرو می‌آورد. این شغل در میان سایر مشاغل نیز با ویژگی اخلاقی بودن و بشردوستانه بودن معروف است و افزون بر اینکه با امور روزمره افراد سروکار دارد، بر سلامت جامعه و ساختن جامعه‌ای با نشاط و به دور از بیماری و خمودگی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

پزشکی یک دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان است. این منظور با شناخت بیماریها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می‌رسد. دانش پزشکی بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف دانش پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است.

اگرچه حوزه درمان مشاغل زیادی را در برمی گیرد اما در این بین پزشکی و پرستاری مشاغلی هستند که بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. در این اینفوگرافی با نگاهی دقیق تر به بررسی مشاغل پزشکی و پرستاری می پردازیم.

 

پرستاران در مقایسه با پزشکان