بحث جالبی که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری قرار گرفته، این است که در سال ۲۰۱۹  شرکتهای زیادی با تکیه بر فن آوری بلاک چین تاسیس شده و تکامل پیدا کرده اند.  پس از رونق روش عرضه اولیه سکه در سال ۲۰۱۷، و بازارهای خرسی که در حال حاضر وجود دارند، تعدادی از شرکت های بلاک چین و رمزنگاری  با مشکل و حتی شکست مواجه شده اند. با این حال، تعداد انگشت شماری از شرکت های متمرکز بر بلاک چین همچنان با قدرت به فعالیت خود ادامه می دهند.

عرضه اولیه سکه یک روش ایجاد سرمایه از طریق سرمایه‌گذاری جمعی است بر محور رمزارز به وجود آمده‌است. در عرضه اولیه سکه، درصدی از پول اینترنتی جدید در قبال پول‌های دیجیتالی مطرح مانند بیت‌کوین یا اتریوم به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

اگر قیمت سهام روندی نزولی داشته و رکود در اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد، از عبارت «بازار خرسی» استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، شرکت کرونیکل به عنوان یک شرکت فن آوری نرم افزاری که به صنایع و شرکت ها ابزارهایی برای ایجاد اکوسیستم های زنجیره ای عرضه شده توسط بلاک چین ارائه می دهد، اخیرا سرمایه گذاری سری A  خود را به میزان شانزده میلیون دلار افزایش داده است.

سرمایه‌گذاری‌های سری A برای بهینه‌سازی محصول و شناسایی دقیق‌تر کاربر انجام می‌شود. با این سرمایه‌گذاری حتی ممکن است فرصت‌هایی برای ارائه‌ی محصول در بازارهای مختلف به دست آید. در این سطح، داشتن یک طرح برای توسعه‌ی یک مدل کسب‌وکار که سود بلندمدت را ایجاد کند، مهم است. در اغلب موارد، بنیانگذاران کسب‌وکار در مرحله‌ی شروع ایده‌های عالی دارند که باعث جذب کاربران مشتاق می‌شوند، اما این بنیان‌گذاران نمی‌دانند که چگونه باید از این ایده‌ها پول دربیاورند. سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در سرمایه‌گذاری سری A بیشتر از شرکت‌های سرمایه‌گذار سنتی ریسک‌پذیر هستند.

همچنین، طبق برآوردهای بخش  فناوری مالی  موسسه فوربس  که در راستای ارائه فناوری های نوآورانه در ارائه خدمات مالی  در این شرکت فعال است به نظر می رسد انتخاب های بلاک چین در سال ۲۰۱۹ را امیدوار کننده دانسته است.

از پیوستن به صفوف این شرکت ها شبکه سلسیوس به وجود آمده است که خود یک شرکت پیشرو در صنعت وام و وام دهی بوده و موسس آن  الکس مشینزکی است ، مشینزکی همچنین یکی از مخترعان VOIP است.

مشینزکی در حال حاضر بر روی آنچه که با عنوان “MOIP” (پول روی پروتکل اینترنت) از آن نام می برد، کار می کند، طبق گفته های  او این کار به منظور بهره وری از شبکه سلسیوس در زندگی روزمره کاربران است. شبکه سلسیوس متفاوت از سایر وام دهندگان دیگر است، شرکت های دیگر سعی می کنند که حداکثر هزینه را بپردازند و از درآمد حاصل از بهره بر حسب دلار برای پرداخت خود و سهامداران و سرمایه گذاران خود استفاده کنند. سلسیوس درآمد حاصل از بهره را به دست می آورد و بیشتر آن را به وام گیرندگان می دهد. آن ها دلارها را دریافت کرده و آنها را به بیت کوین، اتریوم و دیگر سکه ها تبدیل می کنند تا بتوانند آنها را هر هفته به اعضایشان بفرستند.

از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۸ تاکنون، این شبکه اعلام کرده است که این مبلغ با افزایشی معادل ۶۳۰ میلیون دلار در اوراق قرضه واریز شده است.   شبکه سلسیوس با هدف تأمین خدمات مالی به صاحبان رمز ارز مانند دارندگان کیف پول های کسب سود و دریافت کنندگان وام های با نرخ سود سالانه کم، تأسیس شد. ماموریت شبکه سلسیوس که شعار خود را تحت عنوان «خودت را از بانک بی نیاز کن» اعلام کرده ، به طور مداوم در راستای کسب بهترین سود برای کاربران  خود عمل می کند. به گفته مشینزکی، این دقیقا همان چیزی است که بانک ها اغلب در انجام آن ناکام می مانند.

شبکه سلسیوس برای بهره برداری از فن آوری های رمزنگاری و بلاک چین، با هدف  ایجاد جامعه ای که در آن به بهترین وجه از سپرده گذاری استفاه شود، ایجاد شد. هنگامی که بانک ها سودی به دست می آورند، آن را تنها بین خود و سهامداران شان تخصیص می دهند، و هیچ مبلغی را  به سپرده گذاران اختصاص  نمی دهند. شبکه سلسیوس با اعمال سیاست هایی اعم از وام دادن  به مردم یا امکان سرمایه گذاری در سکه ها، مفهوم مشابهی با بانک ها دارد. تنها تفاوت این است که تا ۸۰٪ درآمد حاصل شده در هر هفته را به سپرده گذاران ارائه  می دهد.  مشینزکی در ادامه گفت، ما دقیقا کاری را انجام می دهیم که بانک ها باید انجام دهند، اما برای سپرده گذاران و نه فقط برای خود و سهامدارانشان.

اگر چه شبکه سلسیوس کمتر از یک سال پیش راه اندازی شد، این پلت فرم در حال حاضر نشانه هایی از موفقیت را در خود دارد. علاوه بر ایجاد بیش از ۶۳۰ میلیون دلار وام های رمزنگاری به مشتریان غیر آمریکایی، این شرکت بیش از ۷۰،۰۰۰ معاملات از طریق مبادلات و صندوق های حمایتی را طی شش ماه گذشته انجام داده است. علاوه بر این، بیش از ۱۶،۰۰۰ کاربر ثبت شده از بیش از ۱۰۰ کشور به این شبکه پیوسته اند. این شرکت همچنین یادآور می شود که هر هفته از زمان عرضه آن، به طور مرتب بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) را به همه سپرده گذاران خود پرداخت کرده است.

مشینزکی گفت: ” عملکرد شگفت انگیز این شبکه در شش ماه گذشته ثابت می کند که اگر شما در راستای  منافع جامعه خود بهترین عملکرد را انجام دهید، آنها تلاش های شما را تشخیص  داده و از شما حمایت خواهند کرد. ” لذا ساخت یک برنامه ی پر کاربرد در بلاک چین یک رویا نیست. هر روز بر روی پلت فرم ما، اعضا در حال  قرض گرفتن رمز ارزی، گرفتن وام هایی بر حسب دلار با کمترین نرخ های سود سالانه درصدی و غیره هستند.  امروزه بانک ها دیگر تنها راه قرض دادن نقدینگی و وام گرفتن نیستند، به این معنی که آنها قدرت تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی با چه مقداری وام را دریافت می کنند، نیست. شبکه سلسیوس  در حال مدل سازی یک آینده مالی جدیدی است که بر پایه بلاک چین و برای جامعه رمزنگاری جهانی طراحی شده است. “

شبکه سلسیوس همچنین از یک فرآیند دقیق KYC (Know Your Customer) به معنی مشتری ات را بشناس، پیروی می کند، و به این معنی است که هر کسی که این روند را طی می کند، با سوابق مناسب ذخیره می شود. طبق گفته مشینزکی، اکثر کاربران شبکه سلسیوس افرادی از طبقه متوسط هستند که به شدت به رمزنگاری اعتماد دارند و تلاش می کنند برای موسسه ای با بهترین سود ممکن کار کنند.

فاز رشد بعدی برای این شرکت ها نیازهای شما را در خصوص سیستم های بانکدار و بدون بانک تامین خواهد کرد. اگر شما به تکنولوژی VOIP که من به مدت بیست سال در آن کار می کردم، نگاه کنید، خواهید دید به همین روش شروع کرده اند. ابتدا عبور از مقررات و موانع مبتنی بر تلفن آغاز شد، سپس آن را تا شناخت حامل های بیشتر و ساخت برنامه های تلفن همراه ادامه دادیم و اکنون همه از VOIP استفاده می کنند. ما نمی توانستیم به طور بی سیم شروع کنیم به این دلیل که نمی توانستیم مقیاس مورد نیاز  و شرایط لازم را در آن زمان ایجاد کنیم. “

آینده مالی جدید در بازار خرس

در رابطه با بازار خرس در حال حاضر، مشینزکی  توضیح می دهد که چگونه با وجود کاهش قیمت بیت کوین، حسابهای رمزنگاری شده  در سال ۲۰۱۸ به طور فزاینده ایجاد شده و گسترش یافته اند.

 مشینزکی گفت: “من ده سال گذشته  را به مثابه یک مسابقه رالی چهار نفره در نظر می گیرم. اولین افرادی که علاقه مند به رمزنگاری بودند، آنارشیست ها بودند که گوی سبقت را از ساتوشی ناکوموتو(مخترع بیت کوین) ربودند و سعی کردند بیت کوین را در سراسر  جهان  با هدف ایجاد هرج و مرج گسترش دهند. با این حال، این گروه به سختی قادر به جمع آوری یک میلیون نفر برای پیوستن به جامعه ی شدند. بعد ها آنها مجبور شدند بیت کوین را به لیبرالیست ها منتقل کنند، لیبرال ها میخواستند از بیت کوین استفاده کنند تا افرادی را آموزش دهند که با استفاده از رمزنگاری بتوانند دنیا را نجات دهند، اما آنها نیز به سختی سه میلیون نفر دیگر برای پیوستن به خودشان به دست آوردند. حتی با مجموع ۴ میلیون، هنوز نمیتوانستند امکان تصویب را افزایش دهند. در حالی که آنها موفق شدند بیت کوین از صفر دلار به دوهزار دلار افزایش دهند، سومین گروهی که برای به چنگ آوردن موفقیت در این رقابت وارد عمل شد دلالان بودند. آنها گفتند رمزنگاری در مورد پول با بیت کوین انجام می شود. طرح آنها این بود که با عبور از مجاری قضایی ارزش یک بیت کوین را به بیست هزار دلار  برسانند. مشکل این بود که اکثر نهادها به دلیل مسائل مربوط به فناوری، نظارتی و نگهداری آماده نبودند این مسابقه را به پایان برسانند. به همین دلیل رقابت را به پایان رساندند.”

ولی حتی پس از پایین آمدن هشتاد درصدی ارزش، بیت کوین در دهه گذشته همچنان بهترین کلاس دارایی دیجیتال  بوده است. در حالی که ۲۰۱۸ این رقابت با افت شدیدی مواجه شد، بیتکوین همچنان به سیر صعودی خود ادامه داد و همچنین توسعه دهندگان جدید بلاک چین نیز در سال ۲۰۱۸ دوبرابر شده اند.

مشینزکی در ادامه افزود: ”ما به طور واضح موجی از پذیرش جوانان در این صنعت را شاهد هستیم. آمارها نشان می دهند که ۹۰ درصد جوانان کره ای در سئول در حال حاضر پول مجازی دارند. اینها مصرف کنندگان اولیه این ارز هستند. در حال حاضر تنها چیزی که جامعه رمز ارز  در آروزی به دست آوردن آن برای پایان دادن به رقابت است تا ارزش بیت کوین را به صد هزار دلار برساند یک برنامه فراگیر  برای آوردن صد میلیون نفر دیگر به جمعیت مصرف کننده این ارز مجازی است، چرا که در حال حاضر این جامعه از دلالان پرشده است و کاربران واقعی و موسسات به اندازه کافی امکان دریافت آن را ندارند، در حالیکه ما برای ارتقاء به سطح بعدی پذیرش و قیمت به این افزایش جمعیت نیاز داریم.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی