از دید حسابداران، بلاک‌چین معمایی پیچیده است. به لحاظ جنبه‌های تکنولوژیکی، بلاک‌چین به قدری پیچیده است که درک آن بدون دانش کامپیوتری مناسب امکانپذیر نیست. در خصوص تاثیر بلاک‌چین بر دانش مالی و حسابرسی نظرات مختلفی موجود است. برخی معتقدند با حضور بلاک‌چین، دانش مالی و حسابرسی بطور کامل دگرگون خواهند شد در حالیکه برخی دیگر برای اظهارنظر در خصوص تاثیر بلاک‌چین بر این حوزه‌ها بسیار محتاط هستند.

دانش مدیران ارشد شرکتها در خصوص بلاک‌چین نیز بسیار متغیر است. در تحقیقی که در این خصوص در سال ۲۰۱۷ توسط دیلویت انجام شد، حدود ۴۰ درصد از مدیران ارشد دانش بسیار اندکی (یا هیچ دانشی) در خصوص بلاک‌چین داشته‌اند در حالیکه سایر مدیران آنرا جزء اولویتهای اصلی شرکت قرار داده‌اند.

در این مقاله پنج دلیلی که مدیران مالی باید به بلاک‌چین اهمیت دهند، ارائه شده است:

  • بلاک‌چین گسترده‌تر از بیت‌کوین است. در حالیکه بسیاری از متخصصین مالی، بیت‌کوین و بلاک‌چین را به لحاظ پیچیدگی و کارکرد مشابه می‌دانند، آنها دو موضوع کاملا متفاوت هستند. در حالیکه بیت‌کوین به منظور تسهیل انجام معاملات ایجاد شد، بلاک‌چین یک دفتر کل دیجیتال جهانی است که نه تنها معاملات مبتنی بر ارزهای رمزپایه را انجام می‌دهد بلکه محیطی برای نگهداری انواع مستندات فراهم می‌کند.
  • بلاک‌چین می‌تواند کسب و کار و نیز شیوه نگهداری ثبت رویدادها را تغییر دهد. جان رافائل، CPA و رییس اداره نواوری در دیلویت می‌گوید: فراگیری و درک کامل بلاک‌چین یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای متخصصان مالی است. همزمان با گسترش سایر کاربردهای بلاک‌چین، این تکنولوژی بصورت عمیقی نحوه انجام معاملات و نگهداری ثبتها را تغییر خواهد داد.
  • بلاک‌چین به سرعت در حال رشد است. موسسه تحقیقاتی MarketsandMarkets پیش‌بینی کرده است بازار بلاک‌چین با سرعتی بیش از ۶۰ درصد رشد خواهد کرد، بطوریکه از ۲۱۰ میلیون دلار به ۲٫۳۱ بیلیون دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. هالبرسما مدیرعامل و مشاور در شرکت سینکران (یک شرکت IT و مشاوره) می‌گوید هیجان پیوستن به تکنولوژی بلاک‌چین در حال شتاب است، زیرا شرکتها آنرا به عنوان فرصتی برای تجربه‌ای جدید که صنعت حسابداری را تغییر خواهد داد، تلقی می‌کنند.
  • مدیران مالی از سایر همتاهای خود عقب مانده‌اند. تحقیق دیلویت نشان داد حدود ۶۰ درصد از مدیران شرکتهای بزرگ مدعی هستند که دانش کافی در خصوص بلاک‌چین دارند. رافائل می‌گوید وقت آن رسیده است که مدیران مالی نیز گام‌هایی در این خصوص بردارند. زیرا آگاهی از بلاک‌چین به دلیل تبلیغ در خصوص مبالغ سرمایه‌گذاریهای انجام شده در این حوزه، علاقه به نواوریهای تکنولوژیکی مالی و پیش بینی در خصوص اثرات بلاک‌چین در حال افزایش است.
  • بلاک‌چین در حال تبدیل به یک مسیر قدرتمند برای انجام کسب و کار است. از آنجا که بلاک‌چین انجام معاملات را تسهیل کرده و امنیت داده‌های دیجیتال را تامین می‌کند، در حوزه‌های گسترده از انطباق تا مدیریت داده کمک خواهد کرد. ناخید رییس اداره نوآوری و بلاک‌چین شرکت امفسیس (یک شرکت خدماتIT) می‌گوید بلاک‌چین همزمان با افزایش فوق‌العاده کارایی معاملات تجاری، امنیت آنها را نیز حفظ می‌کند. بنابراین تمایل بسیاری در استفاده از آن در فرآیندهای کسب و کار وجود دارد.

 

 

منبع:Journal of Accountancy
نویسنده : دکتر منیژه رامشه- دکتری حسابداری