هر روز در مورد اینکه چگونه، کجا و چه زمانی پول خود را خرج خواهید کرد انتخاب­ هایی دارید. این انتخاب­ ها می ­توانند بر زندگی مالی شما تأثیرگذار باشند. آیا هر ماه پول زیادی را صرف بدهی کارت اعتباری خود می­ کنید؟ آیا به طور مرتب پول پس انداز می ­کنید؟ آیا پس از یک هفته کاری سخت خود را دعوت به چیزی می­ کنید؟

جهت کسب ایده­ ای از ارتباط خود با پول، در آزمون پول ما شرکت کنید. مناسب ­ترین جواب در مورد خود را انتخاب کنید.

مدیریت پول

پولتان به کجا می­ رود؟

اگر هزینه­ های خود را پیگیری نکنید، متوجه نخواهید شد که چگونه پولتان را خرج کرده ­اید. زمانی که از مخارج خود مطلع هستید، احساس مدیریت بهتری خواهید داشت. زمانی را صرف اندیشیدن به مخارج خود کنید. از خودتان بپرسید:

 • آیا از مخارج هفتگی و یا ماهیانه خود ایده خوبی دارم؟
 • آیا پیش از صرف پول در موارد دیگر، متوجه موارد ضروری همچون غذا، هزینه آب و برق، اجاره، و بیمه درمان هستم؟
 • آیا در کارت­ های اعتباری خود سپرده بسیار زیادی دارم؟
 • آیا یک خریدار باهوش هستم؟
 • آیا به طور مرتب پول پس انداز می­ کنم؟
 • آیا سه ماه از مخارج زندگی را پس انداز می ­کنم؟
 • آیا اهداف مشخصی دارم که در حال برنامه ریزی مالی برای آنها باشم؟

تغییر شیوه صرف پول

زمانی که شیوه مدیریت سرمایه خود را ارزیابی می­ کنید، شاید مایل به ایجاد تغییراتی در عادت­ های صرف و پس انداز پول خود باشید. توانایی مدیریت بهتر پول در آماده شدن برای آینده به شما کمک خواهد کرد.

گاهی غلبه بر عادت­ های بد مدیریت پول بسیار دشوار است. جهت حل یک عادت نامناسب، موارد زیر را در نظر بگیرید.

از آن چه بهره ­ای می ­برم؟ اگر پول زیادی خرج، ولی مقدار بسیار کمی پس انداز کنید، چه چیزی نصیبتان می­ شود؟ از چیزهایی که خریده ­اید لذت خواهید برد. چه یک تلویزیون جدید باشد و یا یک جفت کفش مشکی که به پنج جفت قبلی اضافه می­ شود.

نکته منفی چیست؟ اگر بدون توجه به پرداخت قبض برق خود، به یک خرید تجملاتی بروید، ممکن است بهره موقتی ببرید، اما خدمات مهمی را از دست خواهید داد. پس اندازی نمی­ کنید، پس در صورت بروز مشکل ناگهانی چه چاره ­ای می ­اندیشید؟ اگر به این مورد با این دیدگاه بنگرید، ممکن است متوجه شوید که انتخاب خوبی ندارید.

پیش از خرج کردن فکر کنید. هر باری که پول خرج می­ کنید، انتخابی می­ کنید. انتخاب ­های شما باید ارزش ­ها و اهداف مالی شما را انعکاس دهند. پیش از صرف پول خود، بپرسید “آیا به آن وسیله احتیاج دارم؟”، “آیا می ­توانم قیمت آن را تقبل کنم؟”، و “این خرید واقعاً چه هزینه ­ای برای من دارد؟”.

یک عادت خوب بیابید. اگر در پی رهایی از یک عادت بد مرتبط با مدیریت پول هستید، آن را با یک عادت خوب جایگزین کنید. برای مثال، به جای خرج ­های بیش از حد برای لباس­های برند، به دنبال پس انداز برای پرداخت وام مسکن خود یا سایر اهداف مالی باشید. باید حقیقتاً در پی رهایی از یک عادت بد بوده و برای تغییر آن تلاش کنید.

۸ گام در مدیریت سرمایه بهتر

همچنان که به دنبال مدیریت موثرتر پول خود هستید، این گام­ها را در ذهن داشته باشید.

۱- برای آینده برنامه ریزی کنید. اهداف خود را یادداشت کنید. واقع بین بودن نکته بسیار مهمی است. آیا قادر به خرید خانه ­ای ۲۰۰۰۰۰ دلاری خواهید بود و یا ۱۰۰۰۰۰ دلاری و شاید هم کمتر؟ اهدافتان را مرور کنید تا مطمئن شوید که قادر به دستیابی به آنها هستید.

۲- بودجه ایجاد کنید. در مورد شیوه خرج و پس انداز پول، برنامه ­ای بنویسید. مرتباً آن را به روز و اهدافتان را ارزیابی کنید. در مورد موقعیت مالی خود بیاندیشید، نیاز دارید کجا باشید و تعیین کنید چگونه به آنجا می ­روید. (در درس بعدی در مورد تولید بودجه بیشتر خواهید آموخت).

۳- هزینه ­های خود را به خوبی ثبت کنید. اگر مبانی حفظ اطلاعات ضبط شده را درک نکنید، تحت کنترل داشتن موارد مالی دشوار است. پیگیری قبض ­ها، چک ­ها، و سایر تراکنش­ های مالی ضروری است.

۴- همیشه بیمه باشید. بیمه خریداری کنید تا در نتیجه یک ضرر مالی از تصادف و یا بیماری ضربه نخورید. این مورد بخش مهمی از برنامه مالی شماست.

۵- متمرکز بمانید. در عمل و پایبندی به برنامه مالی خود به صبر و انضباط نیاز دارید. وسوسه به ولخرجی نشوید.

۶- بیشتر پس انداز کنید. پس انداز مرتب امری ضروری است، به نحوی که قادر به صرف آن در آینده باشید. با یک پس انداز کوچک آغاز کنید. اگر به اندازه کافی قادر به پس انداز باشید، می ­توانید مقداری از آن را سرمایه گذاری کنید، در موارد اضطراری به کار برید، یا در دستیابی به اهدافتان استفاده کنید.

۷- آگاهی خود را ارتقا دهید. کسی نمی­ تواند شما را از قضاوت نادرستتان محافظت کند. اطلاعاتی که جهت اجتناب از مشکلات مالی نیاز دارید را کسب و تصمیمات هوشیارانه ­ای در بهبود امنیت مالی خود بگیرید.

۸- زمان اختصاص دهید. هر ماه زمانی را به کار بر مدیریت سرمایه خود اختصاص دهید. زمان مناسب خود را پیدا کنید، برای مثال صبح زود زمانی که همه خواب هستند و یا سکوت شبانگاهی.

تعیین اهداف

تعیین هدف بخش مهمی از موفقیت است، چه اشتیاق به رسیدن به اهدافتان در مدرسه، در حرفه خود، و یا زندگی شخصیتان داشته باشید. اهداف بسیار بزرگ ممکن است شما را مضطرب و مجاب به ترک مسیر کنند؛ اهداف بسیار کوچک ممکن است اشتیاق لازم در رسیدن به تمام پتانسیل تان را ایجاد نکنند.

در مورد اهداف مالی خود و نحوه دستیابی به آنها فکر کنید.

 • می­ خواهید تصویر مالی شما در یک سال چگونه به نظر برسد؟ در پنج سال؟ در ده سال؟
 • آیا تصمیم به خرید خودرو یا مسکن، شروع یک کسب و کار، یا اتمام قسط خود را دارید؟
 • در رسیدن به اهدافتان نیاز به تغییر چه چیزی دارید؟
 • چگونه می­ توانید بهترین استفاده را از سرمایه خود داشته باشید؟

نگران نباشید. ممکن است اکنون تمام پاسخ ­ها را ندانید. درس­ های این دوره به شما کمک می­ کنند تا تمامی اهداف مالی خود را به طور واضح تعریف و در رسیدن به آنها گام­های مفیدی بردارید.

 

 

 

منبع: GCFLEARNFREE
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم مریم فقیه عبدالهی