اخیرا، سوپروایزر Linea Johnson یک کار قابل توجه و با ارزش را انجام داد. او نشستی را با همه ی کارکنان خود صورت داد و از آن ها پرسید،” پروژه های تان چگونه پیش می رود و در چه موقعیتی می باشید؟ چه زمان بندی ها و محدویت های زمانی را احساس می کنید ؟ و در کل کار ها و زمان بندی های تان چگونه جلو می رود؟

Johnson در واقع یک مرکز تخصصی اطلاعات در ایالت متحده ی آمریکا با معلولیت های فعالیتی شبکه ی ملی می باشد، بسیار تعجب کرد زمانی که مکالمه ای که او با کارکنان خود داشت مشخص کرد که زمان بندی هایی که برای کار خود تعیین کرده بود به صورت اعجاب آوری و غیر الزامی تهاجمی بود. او خود را تحت استرس های بی مورد کاری قرار داده بود – یک قرار داد بزرگ برای Johnson، چرا که او نویسنده ی کتاب ” Perfect Chaos “، یک کتاب در ارتباط با زندگی کردن با ناهنجاری های دوقطبی می باشد. طبق گفته ی او ” من واقعا از سوپروایزر خود متشکرم که این موضوع را به من خاطر نشان کرد چرا که واقعا نیاز داشتم که به من بگوید که او کتاب را تا دو ماه دیگر نیاز دارد در حالی که من سعی می کردم آن را تنها در مدت دو هفته ی کاری به انجام برسانم “.

این بررسی و پرس و جویی که توسط سوپروایزر صورت گرفت ارزشی فراتر از یک کار شایسته داشت. این کار مثالی بود از راهی که می توان به واسطه ی آن محیطی را ایجاد کرد که حمایت بیش تری را از سلامت فکر و ذهن مان داشته باشد.

در این جا قدم ها و مراحل بیش تری ارائه شده است که به کمک آن ها کارکنان و شرکت ها می توانند تلاش بیش تری را در راستای ایجاد یک محیط  کاری امن تر و سالم تر داشته باشند. 

آموزش های آگاهی و هوشیاری را فراهم بیاورید

استرس و کار بیش از حد، که هر دوی آن ها تقریبا در همه ی محیط های کاری وجود دارند، می توانند  وضعیت سلامت فکری و ذهنی ما را تشدید کرده و بدتر کنند. اما نه کارکنان و نه رهبران تا زمانی که این چالش ها را درک نکنند و نفهمند نمی توانند به افراد برای رویارویی و مقابله با این چالش ها کمک کنند. این جایی است که آموزش های اگاهی دهنده در ارتباط با سلامت ذهنی می تواند بسیار کار آمد و مفید واقع شود.

” این موضوع برای همه ی افراد بسیار اهمیت دارند که از نشانه های هشدار دهنده از وضعیت سلامت ذهنی آگاه باشد و آن ها را بداند، خصوصا زمانی که افراد در شرایط پر استرس و سخت کار می کنند “، این گفته ی Darcy Gruttadaro مدیریت مرکز بهداشت و سلامت روانی وابسته به بنیاد انجمن روانپزضشکی آمریکا می باشد. ” از هر پنج نفر یک نفر مشکلات سلامت روانی را تجربه کرده است، از این رو آموزش باید بخش حقیقی هر مکان کاری تبدیل شود “.

تعداد زیادی از سازمان ها برنامه هایی را در ارتباط با آموزش سلامت ذهن و روان فراهم می اورد. مرکز مرتبط برای سلامت ذهن و روان در محیط کاری برنامه های ش به طور مستقیم برذ روی آگاهی در ارتباط با افسردگی تمرکز دارد، و برنامه ی ICU آن قدم های پر بازده ای را برای حمایت از سلامت ذهن و روان همکاران و کارگران به اشتراک می گذارد.

دیگر گزینه ها شامل آموزش انعطاف پذیری و مشاوره و انجمن ملی برای کمک های اولیه ی سلامت ذهن و رفتار، یک برنامه ی آموزشی در ارتباط با چگونگی شناسایی، فهم و پاسخ به نشانه های ناشی از بیماری های روانی و ذهنی می باشند.

به کمک مثال ها و نمونه ها رهبری کنید

آگاهی تنها زمانی می تواند موثر باشد که به دنبال آن نیز فعالیت و عملکردی وجود داشته باشد. اما برداشتن قدم هایی به منظور حمایت از سلامت ذهنی و روانی افراد می تواند در هر محیط کاری معمولی این روز ها در نظر گرفته شود و به آن فکر شود. به گفته ی Johnson، ” ذهنیت کسب و کار آمریکایی این گونه است که زمانی که بیمار هستید از کاری که انجام می دهید دوری کنید و آن را کنار بگذارید “. این که در محیطی کار کنید که در فرهنگ کاری شان مراقبت کردن از جسم تان و مرخصی گرفتن و دور شدن از کار را در زمان هایی که بیمار و یا خسته هستید مجاز ندانند و از نظر شان مشخصه ی خوبی نباشد، بسیار سخت و ناخوشایند می باشد “.

طبق گفته ی Johnson، اخیرا که یکی از همکاران بیمار شده بود من او را مرخص کردم و از او خواستم که به خانه برود و به او نیز خاطر نشان کردم که این کار می تواند به دیگر کارکنان نیز کمک کند تا این رویه را دنبال کنند. این  مدل خوب است و نشان می دهد که در صورتی که یک روز را کار نکنید هیچ مشکلی پیش نمی آید.

سلامت ذهنی و روانی مدیریت را نشان دهید

مدیران می توانند و باید که نقش اساسی را در از بین بردن لکه های ناشی از سلامت ذهن و روان در محیط های کاری داشته باشند و از فرهنگ حمایت از سلامت روانی با آغوش باز استقبال کنند.

به گفته ی Gruttadaro ، ” سلامت ذهن و روان را بیش تر نمایان کردن و نشان دادن یک تغییر اساسی فرهنگی می باشد “.

شرکت تبلیغاتی EY یک مثال از شرکتی است که رهبران آن یک تصمیم آگاهانه را برای انجام دقیق این رویکرد اتخاذ کردند. آن ها سیاست راحتی را در راستای به اشتراک گذاری داستان ها و تجربیات شخصی شان در ارتباط با سلامت ذهن و روان در پیش گرفتند. از این رو عادی سازی فرایند و اهمیت سلامت ذهن و روان در فرهنگ و محتوای این سازمان امری عادی و روتین شد “.

رهبران همچنین می توانند موضوع سلامت ذهن و روان را برای خود تبدیل به یک اولویت کنند آن هم از این طریق که از این امر اطمینان پیدا کنند که اطلاعات و منابع آن ها در خصوص سلامت شرکت به آسانی در دسترس می باشد، و همچنین با مشخص کردن ویژه ی سلامت ذهن و روان و پوشش و سرویس هایی که برنامه های شرکت برای حمایت از آن در دستور کار دارد.

منابع مربوط به سلامت ذهنی و روانی را در دسترس بگذارید

داشتن منابع قابل دسترس سلامت ذهن و روان برای کارکنان بسیار حائز اهمیت و اساسی می باشد. این منابع می توانند شامل برنامه هایی باشند که به عنوان دستیار کارکنان عمل می کنند (EAPs)، باشند، یا پوشش سلامت روانی در برنامه های بهداشتی و سلامتی و گروه های وابسته باشد – همکارانی با علایق مشترکی که آن ها برای حمایت از یک دیگر دارند. شرکت ها همچنین باید کارکنان را به استفاده کردن از ابزار های بهبود دهنده ی سلامتی دیجیتال تشویق کنند و یا این که حتی برای استفاده از آن هزینه های کمکی را تخصیص دهند، مانند برنامه هایی برای مدیتیشن، برنامه های تنظیم کننده ی خواب و برنامه های آگاهی ذهنی. نکته ی بسیار مهم و اساسی این است که شرکت ها از این امر اطمینان حاصل کنند که این منابع کاملا در دسترس می باشند و دسترسی به آن ها راحت است.

به گفته ی Gruttadaro، ” دنبال کردن و جهت یابی سیستم های سلامت روانی می تواند بسیار سخت و مشکل باشد “. بسیاری از کارفرمایان از چالش هایی که کارکنان زمان دسترسی به برنامه های مراقبتی سلامت روانی با آن رو به رو می شدند، بسیار شگفت زده شدند “.

البته، که کارکنان نمی توانند به چیزی که از وجود آن آگاهی ندارند، دسترسی پیدا کنند. به گفته ی Gruttadaro، ” تعداد زیادی از کارفرمایان در ارتباط با استفاده ی کم از ابزار های دیجیتالی سلامتی بسیار نگران هستند، و ما از آن ها پرسیدیم که تا چه میزان با کارکنان برای در دسترس بودن این ابزار ها ارتباط دارند و با آن ها همراه می شوند “. کلید اصلی این نوع از برقراری ارتباط می باشد.

کارفرمایان همچنین می توانند با فراهم آوردگان این برنامه ها ی سلامت روانی و ابزار های سلامت روانی EAP همراه شوند و با آن ها  برای امتحان کردن داده های ادعا شده و تحقیق و بررسی کارکنان در جهت فهم بهتر اشکالاتی که ممکن است وجود داشته باشد، همکاری داشته باشند.

مرکز های سلامت روانی که در محیط های کاری ایجاد می شوند و وجود دارند گام های مشخص و مثبتی را برای توسعه دهندگان این برنامه ها فراهم می اورد تا کارفرمایان آن ها از طریق این مسیر ها و پیشرفت های حاصل شده بتوانند دسترسی به منابع خود را برای کارکنان شان ارزیابی کنند و این در دسترس بودن را بهبود ببخشند.

در خصوص حق و حقوق تان آگاه باشید و آموزش ببینید

یکی دیگر از مواردی که در محل کار بسیار حیاتی و مورد نیاز می باشد این مساله است که به کارکنان تان در خصوص حق و حقوقی که در محل کار دارند، آموزش بدهید و آن ها را آگاه کنید.

به گفته ی Johnson، ” اغلب افراد از این که برنامه های سلامت روانی تحت پوشش مرکز ADA می باشد و شما قادر به دریافت هزینه های مرتبط با آن هستید آگاهی ندارند و چیزی نمی دانند “. ” از همان ابتدا بسیار مهم است که همه ی افراد نسبت به گزینه هایی که پیش رو دارند و برای حمایت از آن ها می باشند آگاهی داشته باشند و ان ها رابشناسند، و این که باید به آن ها این آگاهی را بدهیم که هیچ هزینه ی سنگینی را برای استفاده از آن ها نیاز نیست متقبل شوند.

برای مثال در خصوص Johnson، هزینه های مرتبط با مسکن که یک عامل استرس زا برای مدیریت می باشد، توسط برنامه های سلامت روانی ADA تامین می شود که کاهش دهنده ی فشار های استرسی مدیران می باشد، که در نتیجه باعث کاهش روزهای کاری از پنج روز به چهار روز برای او می شود.

زمانی که همه ی کارکنان با کار فرمایان خود در راستای مراقبت کردن از خودشان در راهی که گفته شد همراه می شوند، این مساله به آن ها کمک می کند تا بازده و کارایی بسیار بیش تری داشته باشند. در پایان، در نظر داشته باشید که به کار گیری این قدم های مستحکم به من منظور بهبود فرهنگ مرتبط با سلامت ذهنی و روانی برای کارکنان، شرکت ها و اهداف کسب و کاری بسیار حائز اهمیت و تاثیر گذار می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی