هوش تجاری فرایندی مبتنی بر فناوری با استراتژی ها و برنامه های کاربردی با هدف کمک به تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات در زمینه های مختلف تجاری است. این فرایند برای اطمینان از اینکه مدیران شرکت ، سهام داران و شرکای تجاری و حتی بنیانگذاران استارتاپ تصمیم گیری مناسب را در امور گوناگون اداره شرکت اتخاذ می کنند  دانشی مفید و کارآمد است.  کاربرد هوش تجاری برای کارآفرینان ، دانشی ایده آل در زمینه توسعه و ایجاد فرصت های جدید برای کمک به گسترش تجارت و افزایش بازده و گردش مالی است.

کاربرد هوش تجاری برای کارآفرینان

ایجاد انگیزه، تفسیر و بازنمایی داده ها و پیاده سازی استراتژی مؤثر برای ثبات  شرکت در درازمدت در دنیای تجارت به این وسیله محقق می شود.  می توان با استفاده از ابزارها ، روش ها و برنامه های مختلف هوش تجاری که به جمع آوری داده ها از منابع داخلی و خارجی برای تجزیه و تحلیل فوری و شبیه سازی برای فرایند تصمیم گیری موفق کمک می کند ، این فرآیند را تسهیل کرد.

نمونه هایی از هوش تجاری

در حال حاضر ، بسیاری از شرکت ها ، سازمان ها و مشاغل سرمایه گذاری زیادی در زمینه هوش تجاری دارند تا به آن ها در تعیین روند بازار و چگونگی بهبود خدماتشان کمک کنند. آن ها همچنین از هوش تجاری استفاده می کنند تا بهتر دریابند مشتریان به چه چیزی نیاز دارند و راه های ارائه خدمات به آن ها به طور موثر چه راه هایی است.

نمونه ای از هوش تجاری در جایی قابل مشاهده است که استارتاپ ها از شاخص های کلیدی خاص عملکرد (KPI) استفاده می کنند تا مشتریانی که محصولات را خریداری می کنند ، منشا پیدایش این مشتریان و نرخ تبدیل خاص آن ها با دقت بالا  مد نظر باشد. شرکت ها می توانند از این داده ها برای یافتن بهترین راه ها برای خدمت به مشتریان خود با افزایش محصولات ارائه شده فعلی یا ایجاد خطوط خدمات اضافی که مشتریانشان می توانند از آن لذت ببرند ، استفاده کنند و در نهایت حاشیه سود را برای شرکت افزایش دهند. آن ها ممکن است به مشتری ها پاداش دهند و یا به عنوان روشی برای حفظ و تشویق مشتری ها ، به آن ها خدمات ویژه ای ارائه دهند. من تجربه سفر مشتری خود را با Warby Parker آغاز کردم و با تمرکز زیاد روی نیازهای مشتریان و پاداش دادن به آن ها در ازای معرفی به دوستان خود ، آن را در وبسایت NPHub راه اندازی کردم.

بازاریابی و فروش

هوش تجاری به تقویت بازاریابی شرکت و محصولات با هدف نهایی محبوبیت محصولات برای افزایش فروش و حاشیه سود کمک می کند. هنگامی که ابزارها به طور مؤثر مورد استفاده قرار گیرند ، زمینه فضای رقابتی سالم برای محصولات و خدمات شرکت ایجاد می کند تا به جمعیت بیشتری از مشتریان بالقوه برسد. هوش تجاری موفق برای اطمینان از اینکه کلیه عملیات موجود در شرکت به سمت توسعه استراتژی بازاریابی کارآمد برای محصولات شرکت پشتیبانی می شود ، از تصمیم گیری زیادی استفاده می کند. با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها ، تیم این شرکت قادر خواهد بود میزان تقاضا و مناسب بودن خدمات را با دقت ارزیابی کند تا بازارهای جدید را بشناسد و بداند مشتریان بالقوه به چه چیزهایی نیاز دارند و چه مناطقی نیاز به پیشرفت دارند. این امر به توانمندسازی مشاغل در جهت افزایش فروش و برآورد تأثیر تلاش های بازاریابی کمک خواهد کرد.

ابزارهای هوش تجاری

ابزارهای هوش تجاری می توانند به شرکت یا تجارت شما کمک کنند تا روند تغییر داده ها را رصد و مشاهده کنید آن ها همچنین ایده های بازاریابی را برای یک فرایند تصمیم گیری موثر ارائه می کنند. آن ها در ایجاد بهترین انتخاب ها و اهداف به نفع تجارت شما کمک می کنند. این ابزارها مربوط به مواردی هستند که برای تجزیه و تحلیل داده های خام  و همچنین  برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، استفاده می شود و شامل ابزارهای گزارش دهی مناسبی بوده که اطلاعات خام را در شاخص های مختلف ارائه می دهند.

نکته اصلی

هوش تجاری مهم است. چه برای بهره وری و چه برای فروش و پیش بینی درآمد ، استفاده از ابزار داخلی می تواند بینشی باورنکردنی از مناطقی که نیاز به تمرکز دارند فراهم کند.  پیشنهاد من ساخت نرم افزارهای سفارشی است تا به این وسیله درک عمیقی از شغل خود داشته باشید. ابزارهای هوش تجاری SaaS تنها تا حدی کار خواهند کرد و پس از آن شما  به دنبال وضوح و کارایی بیشتری خواهید بود. این شبیه به ایجاد مشاغل در Salesforce یا برنامه های مشابه است: این فرآیند می تواند برخی کارها را به خوبی انجام دهد ، اما نمی تواند همه کارهایی را که می خواهید بطور کامل انجام دهید.

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  رویا رجایی