سرویس‌های پردازش ابری

به زبان ساده با استفاده از پردازش ابری، کاربر می‌تواند به تمام برنامه‌های کاربردی خود، از هر جایی از دنیا دسترسی پیدا نماید و به همین دلیل کاربر را از گرفتاری استفاده از کامپیوترهای دسک تاپ رهایی می‌بخشد و به کاربر کمک می‌نماید تا با دیگران همکاری کند. یکی از انواع این سرویس‌ها سرویس کامپایلر آنلاین است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

شکل ۱ – پردازش ابری

کامپایلر چیست؟

کامپایلر، برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا (زبان مبدأ) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان سطح ماشین، تبدیل می‌کند. خروجی این برنامه ممکن است برای پردازش شدن توسط برنامه دیگری مثل پیونددهنده مناسب باشد یا فایل متنی باشد که انسان نیز بتواند آن‌را بخواند.

شکل ۲ – شمای کلی عملکرد کامپایلر

 

کامپایلرهای آنلاین

کامپایلر آنلاین، یک سرویس مفید پردازش ابری است. در واقع این سرویس نگرانی کاربر را برای تهیه و نصب و جابجایی محیط کدنویسی و اجرای برنامه تا حد زیادی برطرف می‌نماید. در این محیط‌ها کاربر می‌تواند کد را به زبان‌های مختلف بنویسد، از طریق سایت کامپایل کند و اگر امکان اجرا هم وجود داشت بتواند خروجی برنامه اجراشده را ببیند.

 

شکل ۳ – کامپایلرهای آنلاین

 

وب سایت اول: https://www.onlinegdb.com

در این وب سایت، کاربر با زبان‌های C++،C  ، Java ،PHP و Python می‌تواند کد خود را کامپایل کند و در صورت وجود خطای گرامری از آن مطلع شود. این سایت برنامه کاربر را اجرا خواهد کرد.

شکل ۴ –  تصویری از وب سایت اول

وب سایت دوم: https://repl.it/languages

همان‌طور که در تصویر صفحه اصلی سایت قابل مشاهده است، علاوه بر زبان‌های برنامه‌نویسی متنوع، تکنولوژی‌های وب مانند css ، HTML را نیز می‌توان در این سایت تمرین و اجرا نمود.

 

شکل ۵ – انواع زبان‌های پشتیبانی شده در وب سایت دوم

شکل ۶ – انواع تکنولوژی‌های وب موجود در وب سایت دوم

شکل ۷ – خروجی برنامه نوشته شده در وب سایت دوم

 

وب سایت سوم: http://www.onlinecompiler.net

در این وب سایت، کاربر به زبان‌هایی مانند C++،  Fortran، Pascal، Basic و Java  می‌تواند کد خود را کامپایل نماید. این سایت برنامه کاربر را اجرا نخواهد کرد بلکه صرفا می‌تواند پلاتفرم ویندوز یا لینوکس را برای زبان برنامه‌نویسی انتخاب و فایل exe با یک نام را برای اجرا روی کامپیوتر خود دانلود نماید. در صورت وجود خطای گرامری در کد برنامه، شماره خط و پیام خطا نیز نمایش داده می‌شود.

شکل ۸ – شمای وب سایت سوم

 

وب سایت چهارم: https://www.jdoodle.com

همانطور که در تصویر زیر مشخص است با استفاده از این کامپایلر می‌توان به زبان‌های زیر کد را کامپایل کرد. علاوه بر آن، زبان دو نوع پایگاه داده MySQL و MongoDB را می‌توان کامپایل نمود. با انتخاب زبان در محیط کامپایلر  می‌توان کد را نوشت خطاهای آن‌را برطرف نموده و آن‌را اجرا نمود.

شکل ۹ – انواع زبان‌ها و پایگاه داده های پشتیبانی شده در وب سایت چهارم

 

شکل ۱۰ – تصویری از وب سایت چهارم

 

 

 

 

به قلم: نوشین بهزادپور
تهیه شده در  پژوهشیار | TFETIMES