یک تحقیق و مطالعه ی جدید به رهبری ناسا دریافت که یک حفره ی غول پیکر در پایین قله ی یخچالی Thwaites در غرب قطب جنوب وجود دارد. به گفته ی آژانس فضایی، طول این حفره ی غول پیکر به اندازه ی هزار پایی ( ۳۰۰ متر ) می باشد و در واقع دو سوم نواحی جزیره ی منهتن می باشد. محققان تخمین می زنند که حفره به اندازه ای بزرگ می باشد که حداقل بتواند به طور تقریبی ۱۴ بیلیون تن یخ را در بر بگیرد و شامل شود، اما بیشتر آن ها در طی سه سال گذشته به لطف جریان های آبی اقیانوس به درون فضاهای میانی یخ های یخچالی و صخره های زیرین آب شده است.

Eric Rignot از آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا گفت: ” ما برای سال ها تصور می کردیم و شک داشتیم که Thwaites به طور محکمی به صفحات صخره ای زیر آن اتصال ندارد “. او به کمک همکارانش در این مطالعه ی صورت گرفته توسط ناسا و با کمک ماهواره های جدید تر به دنبال بررسی نزدیک تر و دقیق تر از این مساله بود که به واقع در زیر این حفره ی غول پیکر یخچالی که نسبتا و تقریبا سایزی معادل فلوریدا دارد چه می گذرد.

یخچال Thwaites به مقدار کافی یخ برای افزایش شبکه های جهانی اقیانوسی به میزان بیش از دو فوت ( ۶۵ سانتی متر ) در بردارد و شامل می شود، اما همچنین برای یخچال های مجاورش نیز به عنوان نوعی پلاگ عمل می کند. اگر همه ی یخ ها به سمت اقیانوس سرازیر شوند و ذوب شوند، این می تواند سطح آب دریاها را به اندازه ی هشت فوت دیگر ( ۲٫۴ متر ) افزایش دهد و بالا ببرد.

در حالی این مقدار آب های اضافه شده لزوما و احتمالا منجر به افزایش سطح آب به طور مساوی در همه ی خطوط ساحلی نخواهد شد، اما به اندازه ای کافی خواهد بود که حدود دو میلیون نفر از فلوریدا و ده ها هزار نفر از دیگر شهر های بزرگ و اصلی مانند نیویورک و نیو اورلئان را بی خانمان و آواراه کند. و این میزان طوری نیست که بتوان همه ی این خانه های خراب شده ی ساحلی را نجات داد و یا آن ها عقب نشینی کنند.

این مطالعه نشان می دهد و مشخص می کند که فرایند ذوب شدن بسیار از هر آن چه در گذشته و پیش از این تصور می شد پیچیده تر می باشد، مانند کانال های انگشت مانندی که از زیر یخچال ها به آن ها دسترسی یافته و از زیر آن ها را ذوب می کنند. یک همکاری بین المللی جدید برای شروع کار ها و رویکرد های گسترده ای در زمینه ای این یخچال های طبیعی در سال جاری تنظیم شده است.

Rignot افزود: ” فهمیدن جزئیاتی چکونگی جلوگیری از ذوب شدن یخچال ها از عملکرد های ضروری می باشد و باید در یافت که این ذوب شدن یخچال ها چه تاثیری را بر افزایش سطح آب دریاها در دهه ی پیش رو می گذارد “.

 

 

 

 

 

منبع: forbes
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم رویا رجایی