مک کنزی پیش بینی می کند که هزینه ای که در  بازار اینترنت و  اینترنت اشیا، تنها برای فناوری اطلاعات و ارتباطات  تا سال ۲۰۲۰ خرج می شود، به ۵۸۱ میلیون هزار دلار خواهد رسید، که به این معناست که بر اساس نرخ رشد سالانه (نرخ رشد سالانه)بین ۷ تا ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

براساس یکی از  بررسی های  اخیر فورستر، محصولات صنعتی  در همه صنایع در راستای فناوری اینترنت اشیا، در ۴۵ درصد موارد با برنامه ریزی پیش خواهند رفت و ۲۲ درصد دیگر با  اقتباس از اینترنت در ۱۲ ماه آینده هدایت را به دست خواهند گرفت. پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۱، سرمایه اینترنت اشیا صنعتی به ۱۲۳ هزار دلار برسد و تا سال ۲۰۲۰ به رشدی با نرخ  ۷.۳ درصد برسد.

هارلی دیویدسون با تغییر سیستم تولیدی به یک کارخانه کاملا فعال در حیطه  اینترنت اشیا با توجه به خدمات موسسه کاپژمینی تولیدات خود را همراه با فاکتور با ۳۶ درصد کاهش ارائه داده و سود کلی خود را ۳ % تا ۴ % افزایش داده است.

اینترنت اشیا  پتانسیل لازم برای کاهش هزینه ها و فعال کردن مدل های جدید کسب و کار را داشته و باید با یک دیدگاه پلتفرمی که شامل توسعه برنامه و یکپارچه سازی است، آغاز شود.  اینترنت اشیا یکی از قوی ترین بازارهای نو ظهور در سطح جهان است و تمرکز خاصی بر نحوه استفاده از سرویس های ابری  و رابط برنامه‌نویسی کاربردی در تولید سریع برنامه ها و بازارهایی که به آنها ارائه می دهد را دارد. همچنین رابط برنامه‌نویسی کاربردی پروژه های اینترنت اشیا را قادر می سازد تا سریعتر و با دقت بیشتری، با فراهم آوردن نقاط ادغام بیشتر در زمان واقعی بین سیستم ها، عمل کنند. شبکه های بی سیم با سرعت بالا یک کاتالیزور رشد کلیدی برای اینترنت اشیا هستند، به همین دلیل است که سامسونگ، کوالکام، ال جی، هوآوی و اینتل همگی در حال رقابت برای ایجاد رهبری محصول بر اساس  اختراع هستند.  این پنج برند که صاحب حق اختراع هستند، امروزه بیش از ۱۳،۳۰۰ پتنت اینترنت اشیاء را کنترل می کنند. ده نمودار زیر، دیدگاهی به رشد انفجاری اینترنت اشیاء ارائه می دهد:

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰، کسب و کارها در صنایع  تولید گسسته،  حمل و نقل و تدارکات و صنایع آب و برق، به ازای هر پلت فرم در سیستم و خدمات اینترنت اشیا در حدود ۴۰ هزار دلار هزینه کنند. در طول دو سال آینده تجارت های B2C در سراسر جهان، سرمایه گذاری  ۲۵ درصدی در سیستم، نرم افزار و سیستم عامل اینترنت اشیا را به خود اختصاص خواهد داد. در صنایع بهداشت و درمان و صنایع مبتنی بر فرآیند تولید، پیش بینی می شود که در هر سال  ۱۵ میلیون هزار دلار سرمایه گذاری کنند. در تصویر زیر، رشد پیش بینی شده در هزینه های عمودی در سطح جهان، از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰، مقایسه می شود.

نمودار اول

شهرهای هوشمند (۲۳ درصد)، صنعت متصل (۱۷ درصد) و ساختمان های متصل (۱۲ درصد) سه پروژه برتر اینترنت اشیا در حال پیشرفت هستند. با تحقیقات و  تجزیه و تحلیل اینترنت اشیا ثابت شد که تقریبا نیمی از پروژه های شهر هوشمند (۴۵ %) در اروپا فعال است در حالی که آمریکا در حوزه سلامت این موضوع بیشتر به چشم می خورد  و همچنین ۵۵ درصد از پروژه های جهانی را در بر می گیرد. آمریکا با ۵۴ درصد از آن ها در سراسر جهان، جهان را در پروژه های مرتبط با صنعت اتومبیل درگیر می کند. به دنبال افزایش هزینه های تحقیق و توسعه  توسط ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و تولید کنندگان خودرو جهت ایجاد حق ثبت اختراع و مالکیت معنوی (IP)در این بازارهای رو به رشد شاهد سرعت چشمگیری هستیم.

نمودار دوم

مک کنزی پیش بینی کرده است که بازار اینترنت اشیا به تنهایی هزینه ۵۸۱ بیتی را صرف هزینه های به وجود آمده توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد کرد و رشد ۷ درصدی در سال ۲۰۰۵ به میزان ۱۵ درصد خواهد رسید. زیرساخت های نرم افزاری و برنامه های کاربردی به ۳۷٪ کل اینترنت اشیاء در سال ۲۰۲۰ مربوط می شود، با خدمات حل بحران  در یک ثانیه نزدیک به ۳۰٪ از هزینه های جهانی کاهش پیدا خواهد کرد.  این اسلاید از ارائه مقاله ای در کنفرانس اینترنت اشیاء در هنگ کنگ انتخاب شده است، که خواندن آن بسیار جذاب است.

نمودار سوم

پیش بینی می شود بازار الکترونیک مصرف کننده آمریکای شمالی اینترنت اشیا از ۹۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۸۰ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد و نرخ رشد سالانه برابر با ۱۲٫۲۵ درصد باشد. پیش بینی می شود هزینه های اینترنت اشیاء برای برنامه های کاربردی اینترنت اشیا مرتبط با حمل و نقل از ۷۵ هزار دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۴۰ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش یابد و نرخ رشد سالانه ۱۰٫۹ درصد افزایش یابد.

نمودار چهارم

پیش بینی می شود که بازار اینترنت صنعتی (اینترنت اشیاء صنعتی) در سال ۲۰۲۱ به ۱۲۳ هزار دلار برسد و تا سال  ۲۰۲۰ در حدود  ۷٫۳٪ رشد کند. اکسنچر  پیش بینی می کند اینترنت اشیا صنعتی تا سال ۲۰۳۰ می تواند به اقتصاد جهانی ۱۴٫۲ تریلیون هزار دلار اضافه کند.

نمودار ۵

شرکت جنرال الکتریک متوجه شده است که برنامه های کاربردی صنعتی اینترنت (اینترنت اشیا صنعتی) توسط ۶۴٪  از شرکت های برق و انرژی (خدمات آب و برق) به موفقیت در ابتکارات تحول دیجیتالی خود کمک می کنند. به طور کلی، ۵۸ درصد از تمام تولید کنندگان در مصاحبه های انجام شده می گویند  اینترنت اشیاء صنعتی برای دستیابی به تحول دیجیتالی بیشتر ضرورت دارد.

نمودار ۶

تا سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۲٫۸۶ میلیارد دستگاه سنسور اینترنت اشیا و دستگاه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.  در سال ۲۰۱۷ نرخ رشد سالانه ۳۴٫۸۹٪ رشد خواهند کرد. این سنسورها و دستگاههای خاص از ۱،۶۴ بیلیون در سال ۱۹۶۷ به ۳٫۱۷ بیلیون در سال ۲۰۱۷  رسیده اند. که موجب  به دست آوردن نرخ رشد سالانه ای معادل ۲۴٫۵۷٪  تنها در سه سال است.

نمودار ۷

سامسونگ، ال جی، هوآوی و اینتل پنج تن از سهامداران ثبت اختراع در صنعت اینترنت اشیا هستند که امروزه بیش از ۱۳،۳۰۰ اختراع ثبت شده دارند. سامسونگ بر اساس سابقه خود در تجزیه و تحلیل زیر، بیشترین تعداد اخطارها (۸۲۰) را به دست آورده است، به دنبال آن LG (524) و Huawei (490). تجزیه و تحلیل ادوات ثبت اختراعات نشان می دهد که تولید گسسته، حمل و نقل و تدارکات و خدمات پس از فروش سه مورد غالب در صنعت متمرکز هستند. گراف دوم نشان دهنده نمایی از شرکت های تولید کننده ثبت اختراعات توسط بازارهایی هستند که در آنها رقابت می کنند و در بعضی موارد امروزه تاثیر بسزایی دارند.

نمودار ۸

مایکروسافت بخش اینترنت اشیا مایکروسافت اَژور پلتفرمی است که توسط برنامه نویسان برای فعال کردن دستگاههای متصل در پروژه های نرم افزاری خود، نسبت به موارد مشایه پلتفرمی محبوب تر است. ۲۹٪ از توسعه دهندگان بخش اینترنت اشیا مایکروسافت اَژور را به عنوان بستری مناسب برای پروژه های اینترنت اشیا خود، به عنوان دومین مورد بعد از پلتفرم ابری گوگل (۲۴٪) و سومین مورد سرویس‌های وب آمازون  در حیطه ی اینترنت اشیاء (۱۹٪) است، که مورد استفاده قرار می دهند. سرویس‌های وب آمازون محبوب تر از پاسخ دهندگان سازمان های کوچک (۲۸٪ و ۹٪) بود. همچنین خدمات  اینترنت اشیا در پلتفرم ابری گوگل توسط کارکنان شرکتهای بزرگتر (۳۷٪ و ۱۵٪) بیشتر شده است.

نمودار ۹

شرکت های چینی بیشترین استفاده را از اینترنت اشیا برای افزایش رقابت (۲۳٪) دارند، در حالی که شرکت های آمریکایی در کاهش هزینه ها (۱۹٪) متمرکز هستند. یک مطالعه نشان داد که چین رهبر جهانی در استفاده از فناوری اینترنت اشیا است تا صنایع و بنگاه های خود را رقابتی تر کند. دارایی بالای شرکت های مالزی، بهبود فرآیندهای کسب و کار نیز از نتایج به کارگیری این تکنولوژی (۲۱٪) است. نمودار زیر تجزیه و تحلیل اهداف کشور و میزان پذیرش اینترنت اشیا را ارائه می کند.

نمودار ده

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی