از آنجا که صاحبان کسب و کار و سرمایه گذاران غالباً برای آینده برنامه ریزی می کنند، امری حیاتی است که نیروهای خارجی که بر تقاضا تاثیر خواهد گذاشت را در نظر بگیرند. در اینجا ۱۹ مورد در حوزه  های اجتماعی، فن آوری، اقتصادی، اکولوژیکی و سیاسی که در سال های ۲۰۱۹ و بعد از آن بر شرکت ها تاثیر خواهد گذاشت معرفی شده اند:

۱. اقتصاددانان پیش بینی می کنند که اقتصاد آمریکا دچار رکود شود

اداره بودجه ی کنگره، پیش بینی می کند که رشد واقعی تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ به ۲.۴ درصد کاهش خواهد یافت و از ۳.۱ درصد در سال ۲۰۱۸ کمتر خواهد شد. مؤسسه گلدمن ساکس در سال ۲۰۱۹ رشد خود را با وجود پیش بینی های زیر در نظر گرفته است:
هزینه های مصرف کننده: ۲.۷ %
سرمایه گذاری ثابت مسکونی: ۱٫۳% –
سرمایه گذاری ثابت تجاری: ۴.۲ %
هزینه های فدرال: ۳.۸ درصد

اقتصاد راکد به این معنی است که می توانید انتظار داشته باشید که در آن شرکت ها در تجهیزات سنگین و سایر هزینه های ثابت کمتر سرمایه گذاری کنند.

۲. رشد جهانی نیز  رونق سابق را از دست خواهد داد

طبق گزارش  هیات کنفرانس، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ در حدود ۳٫۱٪ رشد خواهد کرد و رشد ناخالص داخلی در بازارهای کلیدی مانند اروپا (۱٫۹٪) و ژاپن (۰٫۹٪) کند خواهد بود. شرکت های آمریکایی نه تنها با صادرات به چین بلکه با اقتصادهای در حال رشد در سراسر دنیا رقابت خواهند کرد.

۳. روابط بین آمریکا و چین به قوت خود باقی خواهد ماند

دولت ترامپ یک الگوی خاص در خصوص بیانیه های خصمانه به منظور ایجاد مبنایی برای مذاکرات (مانند مذاکرات کره شمالی) را ارائه داده است. ازسرگیری نگرانی ها در مورد مذاکرات به مثابه ی محرکی برای نوسانات بازار اخیر بود. جهان با شگفتی شاهد این است که آیا آتش بس جنگ تجاری مشروع است یا این بازی ها  سیاستی طولانی مدت برای تجارت آمریکا هستند.

۴. سرمایه گذاران در تولید سود می کنند

با توجه به وجود شرایط نامطمئن اقتصادی در ایالات متحده آمریکا، چین، ژاپن و اروپا، به لحاظ امنیت گزینه های اندکی برای سرمایه گذاران وجود دارد. نرخ بهره هنوز نسبتا پایین است و نرخ سرمایه گذاری املاک و مستغلات نامطلوب است. گلدمن ساکس پروژه نرخ خزانه داری ۱۰ ساله را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ به ۳٫۲ خواهد رساند. شرکت هایی که به صورت نقدی فعالیت دارند، قطعاً درآمد ناچیزی خواهند داشت.

۵.   ۵G یکی از تکنولوژی های برتر سال خواهد بود

در حالی که هوش مصنوعی و اینترنت اشیا (IoT) همه توجه ها را به خود جلب می کنند، ۵G می تواند تکنولوژی سال ۲۰۱۹ باشد.  ۵G ، که می تواند سرعت پردازش را بیش از ۱۰ بار بهبود بخشد و قادر به انجام جراحی های از راه دور و عرضه محصول از طریق هواپیماهای بدون سرنشین می باشد. در حقیقت، ۵G چنان اثرگذار است که چین، کره جنوبی و آمریکا در مسابقه تسلیحاتی شرکت می کنند تا اولین نمونه ها را به بازار عرضه کنند.

۶. رباتها خدمات مورد نیاز مشتریان را بیش از پیش تامین می کنند

تحقیق از شرکت گارتنر، نشان می دهد که استفاده از ربات های سخنگو در خدمت رسانی به مشتریان، بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، ده برابر افزایش می یابد و ربات ها می توانند درخواست های مشتری را تا ۷۰٪ کاهش دهند. این امر همچنین منجر به  تهیه کردن برنامه های تلفن همراه توسط مارک های بزرگ دنیا خواهد شد.

۷. کسب و کارها در رسانه های اجتماعی سنتی در حال زورآزمایی خواهند بود

من اعتقاد دارم که سال ۲۰۱۹ برای شرکت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یک سال سخت خواهد بود. شرکت هایی که از طریق رسانه های اجتماعی بر روی موضوع رشد خود کار می کنند  ، فعالیت های خود را به پلتفرم های جدید منتقل می کنند.

۸. تجارت الکترونیک با یک سرعت شگفت انگیز رشد می کند

انتظار می رود که تجارت الکترونیک ۲۰٪ رشد کند، در مقایسه با نرخ رشد اقتصادی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ بیشتر خواهد شد.  و این افزایش چنان است که، حتی مارک های سنتی به عنوان یک کانال ارتباطی به طور مستقیم به مصرف کننده متصل هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

۹. انقلابی در امر سرویس دهی نرم افزاری (SaaS) بسیاری از کسب و کارهای کوچک را تحت تاثیر قرار خواهد داد

از لحاظ تاریخی، کسب و کارهای کوچک و متوسط بازار مسیر دشواری را به منظور  پیدا کردن محصولات نرم افزاری خاص پیموده اند. مطالعات سیسکو نشان می دهد که ۷۴٪ از امور مربوط به برنامه ریزی تا سال ۲۰۲۰ بر اساس SaaS خواهد بود. به عنوان مثال، شرکت هایی که یک بار فقط بر روی CRM تمرکز کرده اند (مانند Insightly، Zoho و MS Teams)، پیشنهادات خود را گسترش می دهند تا قابلیت هایی مانند مدیریت پروژه، تکنولوژی بازاریابی و نظارت را نیز در خود تقویت کنند.

۱۰. تولید کنندگان ایالات متحده تولید را به مکزیک و سایر نقاط انتقال خواهد داد

من اعتقاد دارم که بسیاری از تولیدکنندگان ایالات متحده از بی ثباتی ارز، آسیب های سایبری و عدم امکان حفاظت از حقوق مالکیت معنوی خسته شده اند. با تهدید تعرفه ها، بسیاری از گزینه ها شامل هند، تایلند و مالزی مورد بحث هستند. امضای اخیر توافق نامه ایالات متحده-مکزیک و کانادا احتمالا نظر مثبت  شرکت های ایالات متحده به این موضوع را با توجه به نزدیکی  به مکزیک و هزینه کم کار افزایش خواهد داد.

۱۱. بانک های مرکزی نرخ های بهره را پایین نگاه می دارند

با توجه به عدم اطمینان در مورد میزان افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا، به طور کلی انتظار می رود این نرخ بالاتر برود. هزینه های پول قطعا در سال های آینده بالاتر خواهد بود و شرکت ها بر کاهش موجودی و تسریع چرخه نقدی خود تمرکز خواهند کرد.

۱۲. اقدامات مجلس کنگره به یک کناره گیری قانونی منتهی خواهد شد

در حالی که دموکرات ها به اندازه کافی آرا برای جلوگیری از انتصاب ترامپ دارند، آن ها این فرصت را خواهند داشت تا دستور کار قانونی خود را متوقف کنند. همچنین ممکن است در برخی مسائل زمینه های مشترک وجود داشته باشد، مانند بازبینی های قانون مراقبت از مسکن مقرون به صرفه. سایر اولویت ها ممکن است شامل یک لایحه حمل و نقل نیز باشند.

۱۳. هسته سیاسی اروپا در هم خواهد شکست

با رهبران اروپایی از جمله مرکل و ترزا می  در آلمان و بریتانیا ، با وجود از دست دادن منافعشان، و بروز بحران بودجه ایتالیا و Brexit، هسته سیاسی اروپا در حال متلاشی شدن است. سیستم مالی بریتانیا مرکز معتبری از تجارت بوده است و  Brexit از ایجاد بی ثباتی نگران است.

۱۴. کسب و کارها همچنان از مشکلات اشتغال  کامل و هزینه های گزاف نیروی کار شکایت خواهند کرد

با افزایش نرخ بیکاری در حدود ۴ درصد، شرکت آمازون و دیگر مؤسسات دستمزدهای بالاتری را اعلام کرده اند تا با افزایش نرخ حداقل دستمزد همراه باشند. با وجود اینکه شهرهایی مانند بورلینگتون، آیووا سیتی و بولدر با نرخ بیکاری پایین، معادل کمتر از ۳ درصد مواجهند شرکت ها از این که مجبورند نیروی انسانی خود را در هر سطحی از  مهارت استخدام کنند ناامید هستند.

۱۵. ارزش املاک و مستغلات در سایه وضعیت نامطلوب مسکن تغییر خواهد کرد

در حال حاضر نشانه هایی از فشار وجود دارد، به عنوان مؤسسه  املاک و مستغلات معتمد سرمایه گذاری (REITs)  اخیرا عملکرد ضعیفتری نسبت به قبل داشته است. همچنین به نظر می رسد ما ممکن است در پایان یک چرخه اقتصادی در امور املاک و مستغلات باشیم و نرخ بهره بالاتر باعث ایجاد سقف جدید در قیمت ها  شود.

۱۶. گاز طبیعی وضعیتی پیدا می کند که به عنوان سوخت اصلی ترجیح می شود

در حالی که دولت به دنبال سیاست ارائه زغال سنگ به عنوان سوخت است، بسیاری از کارخانه های زغال سنگ در ۲۴ ماه آینده به مصرف سوخت طبیعی نیز تشویق خواهند شد چون حجم گاز طبیعی همچنان گسترش خواهد یافت. هزینه انرژی در دوره های آینده بسیار قابل پیش بینی خواهد بود.

۱۷. قیمت های نفتی تثبیت خواهد شد

برخی از بازارها پس از آنکه ایالات متحده از معامله هسته ای ایران خارج شد، از بین رفتند، اما قیمت های نفت باید در سال ۲۰۱۹ به حالت عادی برسد. اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده پیش بینی می کند قیمت هر بشکه به میزانی حدود اواسط دهه ۷۰ میلادی برسد.

۱۸. شرکت های آمریکایی مستلزم خواهند شد قوانین حریم خصوصی را بیشتر رعایت کنند

اظهارات اخیر مدیر عامل شرکت اپل، نشان دهنده این است که شرکت های ایالات متحده باید به مقررات حفظ حریم خصوصی احترام بگذارند او در این زمینه مقررات حفاظت کلی داده های اتحادیه اروپا (GDPR) را مطرح می کنند.

۱۹. افزایش آگاهی در خصوص برابری زن و مرد به عنوان یک مسئله مرتبط با کسب و کار

 بیش از ۱۰۰ زن  در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ کرسی های کنگره را به دست آورده اند. لذا شرکت ها مجددا ارزشیابی سیاست های برابری جنسیتی خود را دنبال می کنند و به دنبال مدیران مستقل زن خواهند بود.

به نظر می رسد که اقتصاد ما در حال گذار است، و شرکت ها احتمالا سرمایه گذاری های خود را تغییر می دهند و با ارائه پیش بینی ها سعی دارند با طوفان پیش رو بهترین عملکرد را انجام دهند.

 

 

 

 

 

 

منبع: FORBES
ترجمه شده در گروه مجله بیستک به قلم  آناهیتا قوامی