اگر شما هم این چنین به نظر می­ رسید، نفستان را در سینه حبس کنید؛ شما تنها نیستید. کافیست نگاهی به آمارها بیندازید. هر ساله انجمن روانشناسی آمریکا نظر سنجی ای در راستای نشانه گذاری این موضوع که مردم عامه خودشان را از لحاظ اقتصادی در چه جایگاهی می ­بینند، انجام می­ دهد. جدیدترین نظر سنجی بیان می­ کند که ۷۰ درصد عظیمی از ما معتقد هستیم که بر روی زمین اقتصادی لغزنده ­ای ایستاده ­ایم. حتی درصد بیش­تری (۷۵ درصد) بر این اعتقاد راسخ ایستاده ­اند که اگر پول بیش­تری داشتند، بسیار خوشحال­ تر بودند.

پس برای چنگ زدن به اموالتان و بیش­تر کردن پولتان چه کار می ­توانید انجام دهید؟

یاد بگیرید. به خودتان آموزش دهید. این کاریست که « الان ماسک» و «­ وارن بوفت» (سرمایه گذاران شاخص آمریکا) در آغاز انجام دادند و هنوز هم از مطالعه دست نکشیده ­اند تا جایی که حالا در صدر امور مربوط به خودشان هستند. کتاب­ های زیر می­ توانند برای شروع عالی باشند.

 

بهترین جمع ­بندی: پدر پولدار، پدر بی­ پول نوشته­ ی «رابرت کیاسوکی»

پدر پولدار، پدر بی ­پول: پدر پولدار چه چیزی درباره ­ی پول به فرزندانش می ­آموزد که پدر بی­ پول و یا پدری که از لحاظ اقتصادی در سطح متوسطی است، نمی آموزد. همچنین شرح حالی هم به درس­ ها و کتاب ضمیمه شده است. این کتاب ۲۰ سالگی ­اش را در سال ۲۰۱۷، در آمریکا با یک ویرایش جدید جشن گرفت. همچنین نویسنده­ ی آن «رابرت کیاسوکی» چیزهای زیادی برای جشن گرفتن دارد. این کتاب تا بحال پرفروش­ ترین کتاب مدیریت مالی شخصی بوده است.

«کیاسوکی» خوانندگان را به دنیای خاطرات کودکی­اش وارد می­ کند، تضادی بین پدر نه چندان پولدار خودش با پدر یکی از دوستانش که به صورت اتفاقی یکی از پولدارترین شهروندان هاوایی بود. این تناقض همانند نورافکن، نوری را بر روی این مسئله می ­تاباند که نه تنها چطور به بهترین وجه ممکن مدیریت مالی­ و یا کمبود آن را در دست بگیرید؛ بلکه چطور به فرزندان خود کمک کنید تا آن­ها نیز همان کار را انجام دهند. بر اساس گفته ­ی «کیاسوکی» نمام وام­ ها بد نیستند و شما قادر هستید کار خود را به سمت و سوی ثروت پیش ببرید؛ حتی اگر از درآمدهای سرسام آور هم لذت نمی ­برید. همه­ ی آن این است که چطور پولی را که در دستتان است کنترل کنید و  چه راه ­هایی را برای دور کردن خودتان از درآمدهای جزئی پیدا کنید.

ویرایش جدید این کتاب بسیار جالب است و از آن جهت که زندگی ۲۰ سال گذشته را با امروز مقایسه می­کند؛ بسیار متفکرانه است.

رقیب بعدی بهترین جمع ­بندی: «تو کله خر هستی پس پولدار می­ شوی» نوشته «جن سینسرو»

«­تو کله خر هستی پس پولدار می­ شوی»: استاد تمام عیار در زمینه­ ی ثروت است. این کتاب نوشته ­ی «­جن سینسرو»، نویسند ه­ی پرفروش­ترین کتاب نیویورک تایمز، «­ تو کله خر هستی»، -کتابی که می ­گوید چطور از شک کردن درباره ­ی بزرگی خود دست بردارید و زندگی کردن یک زندگی فوق ­العاده را آغاز کنید- است. این کتاب از سری کتاب­ های « تو کله خر هستی» که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، سهم بیش­تری از نقش یک ناجی مالی را در مقایسه با اولین کتاب ایفا می ­کند.

آماده ­ی خندیدن با خود باشید. در حین خواندن کتاب چشمانتان می­ چرخد چرا­که کتاب صریح و طنز­آمیز است و اگر شما هم شبیه خیلی از ما هستید خودتان و بسیاری از عادت­ هایتان را در صفحات آن پیدا خواهید کرد. این کتاب بر اساس تجربیات شخصی « سینسرو» و روندی که او از ایام ناپختگی (هر چند که او «تاکو بل» ( فست فود زنجیره­ای معروف آمریکایی) را به سبزیجات ارزان ترجیح می­ داده.) – (شوخی نویسنده) – به سمت زندگی بسیار خوب و عالی گذرانده؛ نوشته شده است. تو « کله خر هستی» شماره­ ی ۲ طوری نوشته شده که به شما کمک می­ کند تا عادت­ هایی که شما را عقب نگه داشته­ اند را از بین ببرید و چندین راه کاربردی ساده و قابل فهم برای کنترل و مدیریت بهتر پولتان به شما معرفی می­ کند.

به گفته­ ی « نیویورک تایمز» این کتاب بیانیه ­ی موفیت آمیزی درباره­ی از بین بردن موانعی است که میان شما و درآمد رویایی­ تان قرار گرفته است. چه کسی گفته که مدیریت مالی درست باید طاقت فرسا باشد؟!

بهترین کتاب درباره­ اینکه چطور ثروتمند شوید: «میلیونر خودکار» نوشته «دیوید باخ»

بسیار خب! شما نمی ­خواهید بنشینید و مشغول چیزی باشید که هر دقیقه با جزئیات سر و کار دارد و حجمش بسیار بالاست. ما این موضوع را فهمیده ­ایم. زیبایی کتاب «­ دیوید باخ» -« میلیونر اتوماتیک» – در این است که یک برنامه ­­ی تک مرحله ­ای قدرتمند برای یک زندگی ثروتمندانه ارائه می ­دهد و تا آخر کتاب بر قولش وفادار می­ ماند و همین موضوع را منتقل می­ کند: یک برنامه­ ی تک مرحله ­ای.

کتاب تقریبا در ابتدا خواندنش مثل یک داستان تخیلی­ است. روایت زندگی زوجی است که علیرغم داشتن درآمد متوسط، صاحب دو خانه بدون پرداخت رهن می ­شوند که این موضوع برایشان پس­اندازه ای قابل توجه دوران بازنشستگی را نیز به ارمغان می ­آورد. از اینجا به بعد «دیوید باخ» یک فرآیند ساده تک مرحله ­ای را تبیین می­ کند که شما را بدون در نظر گرفتن بودجه بندی، پیروز شدن و یا حقوق­ های نجومی در جایگاه این زوج قرار می­ دهد.

شما می ­توانید به «باخ» اعتماد کنید چرا­ که این کتاب اولین نمایش او نیست. از او سه کتاب پرفروش دیگر نیز به چاپ رسیده است. زمانی که کتاب « میلیونر اتوماتیک» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و بیش از ۵/۱ میلیون نسخه از آن فروش رفت؛ به مدت ۳۱ هفته در لیست پرفروش ترین­ های « نیویورک تایمز» قرار داشت. این کتاب به تازگی ویرایش شده و هنوز هم در بین مردم فوق­ العاده محبوب است.

بهترین کتاب درباره تندرستی: «گواه سن» نوشته «جین چاتسکی و مایکل اف. رویزن»

«چاتسکی» و «رویزن» فقط معلمان امور مالی نیستند. تخصص ترکیبی آن­ها در همبستگی میان حساب بانکی و سطح سلامتی­ تان جریان دارد.« چاتسکی» متخصص امور اقتصادی برنامه ­ی تلویزیونی « امروز» شبکه « ان-بی-سی» آمریکا و دکتر «رویزن» سرپرست سلامت و تندرستی در کلینیک « کلیولند» است.

پیشنهاد آن­ها در «گواه سن» این است که برای داشتن طول عمر بیش­تر بدون به اتمام رساندن پولتان و یا شکستن پایتان، بهتر است از مال و اموالتان در راستای سلامتی بیش­تر حفاظت کنید، و اگر هر دو کار را به صورت همزمان انجام دهید سال­های طلایی زندگی­تان واقعا خواهند درخشید. همانطور که شما نمی­ خواهید بیش­تر از کالری­ ای که دریافت می­کنید، مصرف کنید؛ پس بیش­تر از درآمد دریافتی ­تان هم نمی­ خواهید خرج کنید. این یک اصل بسیار پذیرفته است، اما « چاتسکی» و « رویزن» موعظه گر نیستند و در عین حال راهکار و تکنیک­ هایی در جهت تغییر رفتارتان ارائه می ­­دهند که بتوانید هر دو را بدست آورید.

موضوع با معنایی ست. تمام پول جهان هم نمی­ تواند شما را خوشحال کند اگر نتوانید از روی تختخواب بلند شوید؛ و استرس­های مالی نیز به سلامتی شما لطمه می­زند. این کتاب که در سال ۲۰۱۷ به چاپ رسیده، کتابی دارای خوانش نسبتا سریع، آسان و لذت بخش است. سایت « آمازون» این کتاب را جز بهترین کتاب­ های سال ۲۰۱۷ برمی­ شمرد.

بهترین کتاب پیرامون بازنشستگی در جوانی: «چگونه می ­توان خوشحال، آزاد و راحت بازنشسته شد» نوشته «زلینسکی»

آن روی سکه­ ی «چگونه می­ توان خوشحال، آزاد و راحت بازنشسته شد» بینش و آگاهی ­ای درباره­ ی بازنشستگی به شما می­ دهد که حتی مشاور مالی­ تان نیز نمی ­تواند این موضوع را به شما بگوید. این بینش بیش­تر از اینکه درباره ­ی این باشد که چگونه دارایی­تان را برای دوران بازنشستگی سر و سامان؛ به این موضوع می­ پردازد که چطور به خوبی با دارایی­ هایی که مدیریت کسب شان را بر عهده داشته ­اید؛ بازنشسته شوید.

اتفاقا کتاب بیش­تر و سخت­ تر کار کردن را ترویج نمی­ دهد. بخش « خوشحال، آزاد و راحت» عنوان کتاب نادیده گرفته نمی­ شود و « زلینسکی» بر این باور نیست که شما برای به دست آوردن این نوع بازنشستگی به یک میلیون دلار اضافه ­­ای در پس ­اندازهایتان نیاز دارید. آن سال­ ها بهترین سال­های زندگی شما هستند و «زلینسکی» درس­ هایی را افشا می­ کند که چطور با پولی که در دست دارید زودتر از آن  سال­ها لذت ببرید، نه زمانی که دیر شود.

روزنامه ­ی « نشنال پست» می ­نویسد:” بیش­تر کتاب­ های پیرامون موضوع بازنشستگی با محوریت آخرین روز کاری به آن نگاه می­ کنند و این نقطه ­ایست که « زلینسکی» از آن آغاز می­ کند.” بر اساس بازخورد خوانندگان، به پندهای او به طور قابل توجهی گوش فرا داده می­ شود.

بهترین کتاب درباره بر قرض ها پیروز شدن: « تمام پول برگشتی» نوشته «دیو رامسی»

همه یک طرف، « دیو رامسی» در طرف دیگر.. وقتی « رامسی» درباره ­ی پول و اقتصاد صحبت می­ کند همه می­ ایستند و به یک دلیل خوب به او گوش فرا می ­دهند. برنامه­ ی او که بر روی ۵۵۰ شبکه ­ی رادیویی پخش می­ شود؛ در هفته بیش از ۸ میلیون شنونده دارد. او نویسنده­ ی ۵ کتاب پرفروش « نیویورک تایمز» از جمله «تمام پول برگشتی» بوده است. این ویرایش، تمامی پول ویرایش قبلی را برگرداند. این کتاب دارای طرح اثبات شده ­ای برای تناسب اقتصادی و برخی سخنرانی­ های « رامسی» برای مقابله با عوامل منهدم کننده ­ی بودجه از جمله سختی­ های زندگی مشترک است و چگونگی تسویه صورت حساب­های فرزند نابغه­ تان وقتی به دانشگاه­ های برتر چشم دوخته اس را شرح می­ دهد.

این کتاب طرح واره ­ی به سرعت پولدار شدن را ارائه نمی ­دهد، در حقیقت هیچ کدام از کتاب­ های « رامسی» این­گونه نیستند. کتاب یک پایه و اساس قابل اطمینان برای به قدر کافی پس­ انداز کردن فراهم می­ کند که شرایط اضطراری زندگی­تان شما را از پا نیندازد و بعدها شما بتوانید با اطمینان به مرحله ­ی بازنشستگی قدم بگذارید.« رامسی» همیشه بر این عقیده است که باید قرض ­ها را تسویه کرد و او چگونگی ­اش را به شما می­ گوید. انتشاراتی که این کتاب را به چاپ رسانیده «ویکلی» می­ گوید:” رامسی حقیقت فوق­ العاده مسقیمی را درباره ­ی مسیر سخت تسویه وام ­ها و قرض­ها بیان می کند و این صریح و مستقیم بودن بخش عظیمی از جذابیت کتاب را شکل می ­دهد.

بهترین کتاب درباره ۲۰ موردی که « چرا آن­ها این را در مدرسه به من یاد ندادند» نوشته «کری زیگل»

ایده­ ی اولیه این کتاب که شامل ۹۹ قاعده­ ی کلی مدیریت پول شخصی برای زندگی کردن است زمانی به ذهن «زیگل» خطور کرد که متوجه شد چقدر ناکافی و ناکارآمد به فرزندانش در مدرسه درباره ­ی استفاده ­ی درست از پول آموزش می ­دهند. این کتاب جوانان را به پیشی گرفتن سوق می­ دهد، اما اگر فرزندان جوان ۲۰ ساله ­تان در آینه ­ی جلویی شما دیده می­ شوند این موضوع را نادیده نگیرید. شما هیچ وقت آن­قدر پیر نیستید که نتوانید در این ۹۹ قاعده استاد شوید.

درست است که ۹۹ مورد زیاد به نظر می ­رسد اما « زیگل» آن­ها را جمع­ بندی و به صورت ۹ درس کلی به ما آموزش م ی­دهد. این درس­ ها درباره ­ی این هستند که چگونه پول شخصی­تان را مدیریت کنید نه اینکه او شما را مدیریت کند. کتاب به طرز خاصی قابل فهم است، کمتر از ۲۰۰ مورد مختصر در آن گفته شده و بعد می ­توانیم به صفحات هدف اصلی کتاب برسیم.

« زیگل» دارای مدرک « اِم – بی- اِی» از دانشگاه شیکاگو است، اما در عین حال متن کتابش بسیار سخت و تخصصی نیست. کتاب به صورتی آموزش داده است که محتوایش برای فرزند دبیرستانی شما نیز قابل فهم باشد. به نظر می­رسد این آموزه ­ها موفقیت آمیز بوده ­اند چرا که خود نویسنده در سن ۴۵ سالگی وارد دوران بازنشستگی شده است.

بهترین کتاب پیرامون قوانین کهن: « ثروتمندترین فرد بابل قدیم» نوشته «جورج اس. کلاسون»

یک کتاب قدیمی اما خوب دیگر. «ثروتمندترین فرد بابل» همانند یک کتاب تخیلی است اما هیچ خطایی در متنش دیده نمی­ شود. این کتاب یکی از پرآموزه ­ترین­ ها در زمینه پول شخصی است.

سهم « کلاسون» در لیست ما بدون شک منحصر به فرد است. مجموعه ای از داستان­ ها در باره ­ی موفقیت­ ها و شکست­ های مالی که به زمان بابل کهن باز می­ گردند در این کتاب آورده شده ­اند. فرضیه­ ی کتاب این است که اگر قوانین برای پدران پدران و جد و نیاکان ما کارآمد بوده است؛ پس برای ما نیز جواب خواهند داد. بیش­تر این قواعد آشنا هستند، از جمله: پس­ انداز کنید، خرج نکنید، ببخشید اما محتاطانه ببخشید. این قواعد طوری بیان می ­شوند که عمل کردن به آن­ها همانند سرگرمی به نظر می ­رسد. قوانین کتاب شامل موارد مدیریت پول شخصی و همچنین ملاحظات و معماهای تجاری می­ شود.

«ثروتمندترین فرد بابل قدیم» سال­ها پیش به صورت جزواتی به مشتریان سازمان­های بیمه، بانک­ها و امثال این­ها داده می شد. برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ این جزوات به شکل کتاب منتشر شد و در سال ۲۰۱۰ میلادی نسخه­ ی کتابی تجدید نطر شده­ ی آن در دسترس همگان قرار گرفت. ویرایش جدید آن کتاب سریع- خوان ۹۲ صفحه ­ایست. تنظیم کردن قواعد پول شخصی آسان­تر از این امکان­پذیر نبوده است.

بهترین کتاب درباره زندگی بر اساس بودجه: «پول شما یا زندگی شما» نوشته «ویکی روبین»

نویسندگان کتاب « پول شما یا زندگی شما» که درباره­ی ۹ قدم برای عوض شدن رابطه ­تان با پول و بدست آوردن استقلال مالی صحبت می­کنند، جرات اظهار نظر درباره ­ی این موضوع را دارند که زندگی ارزان بهتر است و زندگی صرفه جویانه شما را خوشحال­ تر می­ سازد.

درباره­ ی این موضوع فکر کنید: شما دو انتخاب برای شغل دارید. یکی از آن­ها درآمدش بالاست و دیگری نیست. اما شغل با درآمد بالا شامل مواردی نظیر همکاران و نوع وظایفتان است که باعث می ­شود صبح­ها صدای زنگ ساعتتان  واقعا شما را اذیت کند. کدام شغل را قبول می ­کنید؟ «رابین»، « دومینگوئز» و « تیلفورد» فکر می­ کنند که این هوشمندانه نیست. پول بدست آوردن نباید سخت باشد. شغلی را انتخاب کنید که شما را خوشحال ­تر می­کند و بودجه­ تان را متناسب با شغل سر و سامان دهید.

« پول شما یا زندگی شما» این موضوع را به شما آموزش م ی­دهد. سایت « میلینیال مانی» این کتاب را بهترین در زمینه­ی دوره­ی مالی برمی­شمارد و مجله­ ی « لوس آنجلس تایمز» می ­نویسد که این کتاب اخلاق جدیدی در زمینه­ی مدیریت مالی را ترویج می­ کند. کتاب به اندازه ­ای که درباره ­ی زندگی با امکاناتی که در اختیار دارید و تغییر دادن عادات و لذت بردن از آن در هر مرحله است؛ درباره­ ی بودجه بندی نیست.

 

منبع: Thebalance
نوشته بورلی برد
ترجمه شده در گروه  TFE|TIMES به قلم میترا کریمی راد