دانشمند داده متخصصی  است که مسوول جمع آوری ، تحلیل، تعبیر مقدار بسیار زیاد از داده بوده و همواره تلاش می کند تا روش‌هایی را  برای بهبود عملکرد کسب و کار  و ایجاد مزیت رقابتی بوجود آورد. دانشمند داده همان  نقش آماردان را دارد با این تفاوت که وی قادر است از تکنولوژی‌های تحلیل پیشرفته چون یادگیری ماشین و مدلسازی پیشبینانه برای بدست آوردن درک و آگاهی فراتر از  تحلیل‌های آمار استفاده نماید.

مسوولیت اصلی دانشمند داده جمع آوری و تحلیل داده و استفاده از ابزارهای متنوع گزارش گیری و تحلیل برای تشخیص الگوها، روندها و ارتباط بین داده‌ها می‌باشد. دانشمندان داده معمولا به صورت تیمی کار کرده و داده‌های بزرگ را برای پیش بینی رفتار مشتری و تعیین ریسک‌ها و فرصت‌های کسب و کار مورد بررسی قرار می‌دهند.

دانشمندان داده معمولا دارای مدرک کارشناسی در رشته‌هایی چون  آمار، علم داده، علوم کامپیوتر و یا ریاضیات می‌باشد. نیاز دانشی دانشمندان داده برای این مسوولیت، داشتن دانش کافی در حوزه‌هایی چون داده کاوی، یادگیری ماشین و یکپارچه‌سازی داده‌های ساختار یافته و غیر ساختاریافته می‌باشد. همچنین دانشمند داده باید در ارتباط با بکارگیری تکنیک‌های تحلیل آماری مانند مدلسازی، خوشه‌بندی و بخش‌بندی تجارب کافی داشته باشد. دانشمند داده نیازمند داشتن دانش در یک سری از پلتفرم‌ها و ابزارهای کلان داده‌ها چون Hadoop، Pig، Hive، Spark و Mapreduce ، زبان‌های برنامه‌نویسی چون SQL، Python، Scala و Perlو ابزارهای تحلیل آماری چون R می‌باشد.

مسوولیت دانشمند داده علیرغم مشابهت‌هایی که با تحلیل گران داده دارد دارای تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای نیز می‌باشد. مسولیت تحلیل گر داده با توجه به نوع سازمانی که در آن فعالیت می‌مند متغیر می‌باشد. در کل تحلیل گران داده، داده‌ها را جمع‌آوری کرده و تحلیل‌های آماری را با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های آماری استاندارد انجام می‌دهند. تحلیلگران معمولا الگوهای موجود در داده‌ها را استخراج کرده و ارتباط بین داده‌های مختلف را استخراج کرده و فرصت‌های لازم برای بهبود فرآیندهای کسب و کار، محصولات یا خدمات ارایه می‌دهند. دانشمندان داده علاوه بر فعالیت‌های ذکر شده برای تحلیلگران داده دارای مسوولیت‌های بیشتری نیز می‌باشد. دانشمندان داده معمولا با ابزارهای پیشرفته به تحلیل داده‌های بزرگ پرداخته و معمولا دارای پیش زمینه تحقیقاتی در توسعه الگوریتم‌های جدید برای مسایل خاص می‌باشد.

 

 

تهیه شده در: پژوهشیار TFE|TIMES به قلم دکتر احرام صفری